![Foto: Agerpres Foto: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202311/w670/papafrancisc_00145700.jpg)
Carlo Acutis, care a murit de leucemie în anul 2006 la vârsta de 15 ani, era supranumit informal influencerul lui Dumnezeu. Acutis s-a născut la Londra, a crescut apoi la Milano. Aici s-a ocupat de pagina de internet a parohiei sale și, ulterior, pagina unei academii cu sediul la Vatican.
Papa Francisc a luat această hotărâre în cadrul unei întâlniri cu şeful departamentului pentru canonizare de la Vatican, cardinalul Marcello Semeraro, conform unui comunicat.
Carlo Acutis a fost beatificat în anul 2020 după ce i-a fost atribuit un prim miracol. Mai mult, atribuirea unui al doilea miracol înseamnă faptul că acum poate fi recunoscut ca sfânt, dar Vaticanul nu a precizat când se va întâmpla acest lucru.
Conform Bisericii Romano Catolice, doar Dumnezeu face miracole, însă sfinţii despre care se crede că sunt alături de Dumnezeu în ceruri intervin în numele oamenilor care se roagă la ei. De exemplu, un miracol este vindecarea inexplicabilă medical a unui om.
Datorită importantului său rol în evanghelizarea prin internet, Carlo Acutis a fost numit patronul ediţiei din 2023 a Zilei Mondiale a Tineretului din Lisabona, au zis organizatorii evenimentului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video