![Gabriela Firea FOTO AGERPRES Gabriela Firea FOTO AGERPRES](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/firea_87359600.jpeg)
Costel Alexe, ministrul Mediului, a afirmat, la Digi24, că, deși există un plan de măsuri pentru a diminua nivelul de poluare la nivelul municipiului București, el nu este implementat cum ar trebui. ”Dacă ar fi implementat cum ar trebui, n-am mai avea atât de multe zile cu valori ridicate sau depășiri în fiecare an” a afirmat ministrul. Întrebat ce ar trebui să facă Primăria Capitalei, ministrul a răspuns că, România este în procedură de contencios în CE, nereușind că convingă că situația se îmbunănătățește și ”suntem azi în situația în care doar așteptăm verdictul”, ”care va însemna pentru România o amendă de 100.000 și 400.000 de euro până vom reuși să avem zile fără depășiri”.
”E alarmant”
În București, ministrul a recomandat purtarea de măști, ca măsură de protecția în fața poluării. Costel Alexe și-a susținut în continuare zicerile, la Digi24: ”E ALARMANT ca, de la an la an, să avem atât de multe zile cu depășiri. Dacă în 2013, discutam de 24 de zile cu depășiri, în 2018, am avut 70 de zile cu depășiri. Bucureștenii, în 1 din 5 zile ale unui an respiră aer poluat mai mult decât ar trebui, 1 din 5 zile ale unui an sunt zile cu depășiri peste ceea ce este în mod normal permis”.
”Nu fac politică pe subiecte de mediu”
După ce i s-a spus că e panicard, ministrul a ținut să facă precizarea că el nu e în campanie electorală: ”Nu fac politică pe calitatea aerului în România sau pe subiecte de mediu. Nu o spune Costel Alexe, ministrul Mediului, ci OMS că în zilele în care populația respiră aer mai poluat decât e permis, sănătatea oamenilor e pusă în pericol, iar pragul de alertă, în București, a ajuns să fie într-un prag foarte mare pe parcursul unui an”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video