Mikkel Bjerg, învingător în proba de contratimp a Mondialelor

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Rutierul danez Mikkel Bjerg a câştigat medalia de aur în proba de contratimp, la categoria Under-23, marţi, la Campionatele Mondiale de ciclism pe şosea din Yorkshire (Marea Britanie).

Bjerg a fost cronometrat pe 30,3 km la Harrogate cu timpul de 40 min 20 sec, urmat de americanii Ian Garrison, la 27 secunde, şi Brandon McNulty, la 28 secunde, etc.

Românul Emil Dima s-a clasat pe 62 din 60 de ciclişti care au luat startul, terminând la 4 min 44 sec de învingător, în timp ce compatriotul său Lorant Balazsi s-a clasat pe 57, la 7 min 29 sec.

Eduard-Michael Grosu va lua startul miercuri în proba de contratimp a seniorilor, iar duminică va evolua în cursa de fond.