![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![Inquam Photos / Alexandru Busca Inquam Photos / Alexandru Busca](https://media.dcnews.ro/image/202306/w670/mihai-tudose-inquam_photos_alexandru_busca_63851800.jpg)
De când a făcut Zuckenberg din condica de sugestii și reclamații un artefact obsolet și caduc (am întors bine din condei acest pleonasm, domnule Ofițer?) diverși nemulțumiți împărtășesc cu prietenii dramoletele trăite în comerțul capitalist.
Un caz banal, haios la prima vedere, ascunde, în profunzime, o dramă, confirmând ceea ce ne spun de atâția ani testele PISA, dar și celelalte evaluări ale performanțelor societății românești în lumea digitală a secolului XXI.
Putem vorbi de România digitalizată când un premier (Mihai Tudose) se laudă că nu are card bancar? Fără să-l întrebe nimeni, fără să fie presat de presa care ar fi încercat să-i stoarcă astfel de mărturisiri. Sau când un ministru cu doctorat la Sorbona anunță lumii că nu știe să opereze un POS, că a tastat codul PIN fără să se uite la suma pe care o valida (754 lei), prinzându-se abia când a citit extrasul bancar, cel mai probabil tipărit, ca procesele verbale aflate în secția de votare din rue de l'Exposition, 3, Paris?
Ciudat, nu? Mai ales că vorbim de elite: Tudose a fost conferențiar la Academia SRI, iar Baconschi a primit, în 2011, Premiul ”Celebritatea anului” de la gala cu același nume. În ce a fost celebru Baconschi ar trebui să vă dați seama după cum își administrează contul bancar. El a primit premiul ”Celebritatea anului în administrație”...
Astfel de destăinuiri, pe de altă parte, alimentează prejudecăți pe care ar trebui să le combatem cu fermitate, fiind nejustificate. Îi fac pe răuvoitori să spună că miniștrii n-au nevoie de card, fiindcă iau banii cu sacoșa, iar ambasadorii din centrala MAE sunt obișnuiți să nu plătească pungile cu cafea, că de aia au colegi la post. Râșnița a plătit-o, iar punguța cu cafea se aștepta s-o primească moca, nu arabica.
VEZI ȘI: Baconschi, supărat că a dat bani grei pe cea mai scumpă cafea din lume. Florescu spune că-l dă în judecată: „Să vă fie rușine”. Povestea cafelei care a înnebunit Internetul - https://www.dcnews.ro/baconschi-suparat-ca-a-dat-bani-grei-pe-cea-mai-scumpa-cafea-din-lume-florescu-spune-ca-l-da-in-judecata-sa-va-fie-rusine-povestea-cafelei-care-a-innebunit-internetul_918204.html
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video