![](https://media.dcnews.ro/image/201801/w670/fifor_54060000.jpg)
Prim-ministrul interimar Mihai Fifor a transmis joi un mesaj de condoleanţe la decesul lui Neagu Djuvara, în care spune că acesta va rămâne în amintirea sa 'un aristocrat al spiritului'.
'Neagu Djuvara va rămâne în amintirea mea un aristocrat al spiritului, prin generozitatea de a însufleţi generaţii şi prin puterea de a inspira viitorul. Istoricul a scris cu sufletul, filozoful ne-a învăţat adevărul, românul Neagu Djuvara ne-a îndrumat către moralitate! Dumnezeu să-l odihnească în pace!', a afirmat Fifor, într-un comunicat transmis Agerpres de Guvern.
Istoricul Neagu Djuvara a murit joi, la vârsta de 101 ani.
[citeste si]
Neagu Djuvara a fost istoric, diplomat, filozof, jurnalist și romancier român. Istoricul a primit în anul 2016 Ordinul național ”Steaua României” în grad de Cavaler, iar la 25 august 2016, cu ocazia împlinirii vârstei de 100 de ani, a primit titlul de cetățean de onoare al municipiului București ”în semn de recunoaștere a activității în domeniul culturii și istoriografiei românești”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video