Buzărnescu - Sakkari finala San Jose. Scor rezultat
Mihaela Buzărnescu
Mihaela Buzărnescu - Maria Sakkari finala. Mihaela Buzărnescu a înfruntat-o pe Maria Sakkari în finala turneului feminin de tenis de la San Jose (California).

UPDATE

Mihaela Buzărnescu a câştigat, duminică, primul său titlu WTA din carieră, după ce a învins-o categoric pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-1, 6-0, în finala turneului de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 de dolari. Buzărnescu (24 WTA), a cincea favorită, s-a impus într-o oră şi 13 minute de joc şi şi-a trecut un palmares un trofeu important, de nivelul WTA Premier, după ce pierduse finalele WTA de la Hobart şi Praga, ambele în acest an. La 30 de ani, Mihaela Buzărnescu va intra în top 20 după acest succes, continuând o ascensiune formidabilă, începută anul trecut.

Mihaela Buzarnescu - Maria Sakkari finala. Maria Sakkari (23 ani, locul 49 mondial) a învins-o sâmbătă, în semifinale, cu 3-6, 7-5, 6-2, pe americanca Danielle Collins. Jucătoarea elenă s-a impus după 2 ore şi 14 minute, asigurându-şi prima prezenţă într-o finală din circuitul profesionist.

Mihaela Buzarnescu - Maria Sakkari finala. În prima semifinală, Mihaela Buzărnescu (30 ani, locul 24 WTA) a dispus tot în trei seturi, 4-6, 6-3, 6-1, de belgianca Elise Mertens.

Mihaela Buzarnescu - Maria Sakkari finala. Câştigătoarea turneului de la San Jose va fi recompensată cu un cec în valoare de 136.695 de dolari şi 470 de puncte, în timp ce învinsa din finală va pleca acasă cu 72.835 de dolari şi 305 puncte WTA.

Mihaela Buzarnescu - Maria Sakkari finala. În proba de dublu, Mihaela Buzărnescu şi britanica Heather Watson s-au oprit în semifinale, fiind învinse cu 6-4, 3-6, 10-8 de surorile gemene Liudmila şi Nadia Kicenok din Ucraina. Pentru accederea în această fază, Buzărnescu şi Watson au primit un cec de 12.510 dolari şi 185 de puncte.

Mihaela Buzarnescu - Maria Sakkari finala. Nu uitați: Meciul dintre Mihaela Buzărnescu și Maria Sakkari are loc în noaptea de duminică spre luni, la ora 0:00.