![Sursa foto: https://www.freepik.com/, @freepik Sursa foto: https://www.freepik.com/, @freepik](https://media.dcnews.ro/image/202406/w670/baby-copil_68700000.jpg)
Mihaela Bilic susține că gusturile sunt subiective și nu se moștenesc, fiecare persoană dezvoltându-și propriile preferințe pe baza experiențelor de viață. Aceasta a povestit cum o prietenă și-a înțărcat copilul de 2 ani folosind o metodă neobișnuită.
„Când acru e yammy și albastru e cîh
Gusturile nu se discută… zice o vorbă. Și nu se moștenesc. Fiecare își dezvoltă propriile gusturi de-a lungul vieții pe baza experiențelor culinare și trăirilor emoționale. Însă cele mai amuzante și mai neașteptate sunt preferințele gustative ale bebelușilor, care nu au nicio legătură cu obiceiurile alimentare ale părinților. Deunăzi o prietenă îmi povestea modalitatea cel puțin bizară prin care și-a înțărcat bebelușul: s-a dat cu albastru de metilen pe sâni timp de o săptămână, sub pretextul că “are buba” și cu speranța că cel mic se va opri din supt. Nu de alta, dar avea împlinise 2 ani.", a scris medicul.
Mihaela Bilic contrazice sfaturile din cărțile de parenting care susțin că bebelușii resping gusturile acre și amare.
„Vă împărtășesc și vouă această idee, care merită folosită în cazurile disperate. Biata femeie a încercat și alte leacuri băbești pe modelul zeamă de lămâie pusă pe sfârcuri. Dar copilul gusta și se lingea pe buze pentru că lui plăcea gustul acru, așa ca în loc să renunțe la sân, mai degrabă îl căuta! Asta ca să contrazicem toate regulile și sfaturile găsite în cărțile de parenting, care spun că gustul acru și amar este respingător pentru bebeluși.", a scris medicul nutriționist.
Aspectul vizual al mâncării este foarte important
Mihaela Bilic a subliniat că identitatea gustativă a copiilor nu este influențată de părinți, ci mai degrabă de aspectul vizual al alimentelor. Copiii pot refuza mâncarea dacă nu le plac culorile, consistența sau cantitatea.
„Deși e greu de crezut, trebuie să acceptați că identitatea gustativă a copiilor voștri nu e decisă de voi. Ce poate să-i influențeze cel mai mult când vine vorba de alegeri alimentare? Aspectul vizual! Un copil poate refuza mâncarea din simplul motiv că nu-i plac culorile, că nu arată bine ca și consistență sau pentru că este prea multă în castron/farfurie. Există copii care nu mănâncă tocăniță pentru că are prea multe ingrediente amestecate și alții care nu vor paste cu sos roșu. Însă albastru pare a fi incompatibil cu ceva bun de mâncat… dovada că poate fi folosit ca metodă de înțărcat.", a scris Mihaela Bilic pe pagina de Facebook.
Sursă foto: Captură Facebook Mihaela Bilic
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video