Patriarhul Daniel a exprimat recunoştinţă pentru toate femeile care lucrează în unităţi medicale, centre sociale, centre de zi şi aşezăminte rezidenţiale, servicii de îngrijire la domiciliu, unde aduc alinare bolnavilor, încurajare celor săraci şi singuri.
'Dacă duminica trecută, în 12 mai 2024, Biserica Ortodoxă Română a sărbătorit Ziua Naţională a Familiei, astăzi cinsteşte Duminica Femeilor creştine, pentru a evidenţia misiunea femeilor creştine în Biserică şi în societate. Prin urmare, le mulţumim tuturor bunicilor, mamelor şi surorilor, care L-au mărturisit pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu, în viaţa noastră, care ne-au insuflat dragostea pentru El şi pentru Biserica Sa, precum şi tuturor celor care contribuie la educaţia creştină a copiilor, la îngrijirea bolnavilor şi la buna desfăşurare a vieţii sociale', a spus PF Daniel, potrivit Agenţiei Basilica a Patriarhiei Române.
Patriarhul Daniel accentuează rolul slujitorilor Bisericii în 'vindecarea sufletului' care 'facilitează vindecarea trupului'. 'În anul 2024, proclamat în Patriarhia Română ca fiind An omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor, le menţionăm cu recunoştinţă pe toate femeile care lucrează în unităţi medicale, centre sociale, centre de zi şi aşezăminte rezidenţiale, servicii de îngrijire la domiciliu, unde aduc alinare bolnavilor, încurajare celor săraci şi singuri. Sprijinul emoţional, compasiunea, înţelegerea şi comunicarea eficientă între bolnav, familia acestuia şi personalul medical sunt condiţiile principale pentru a spori vindecarea celor suferinzi. Ceea ce astăzi oferă tot mai puţin familia şi instituţiile statului trebuie oferit de slujitorii Bisericii, deoarece vindecarea sufletului facilitează vindecarea trupului', a afirmat Patriarhul.
Cu ocazia Duminicii Mironosiţelor şi al sărbătorilor închinate Femeilor creştine şi Familiei, Patriarhul Daniel urează femeilor creştine sănătate, bucurie şi ajutor de la Dumnezeu.
'Aducem mulţumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra femeilor creştine, evlavioase şi harnice, felicitându-le şi dorindu-le ani mulţi, cu sănătate, bucurie şi ajutor de la Dumnezeu, spre vestirea Învierii lui Hristos, Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre', a mai transmis Patriarhul.
În 2020, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat a treia Duminică după Paşti, numită şi Duminica Mironosiţelor, ca fiind Duminica Femeilor creştine, cu scopul de a evidenția rolul şi importanţa femeilor creştine în viaţa şi în misiunea Bisericii, dar şi a societăţii româneşti.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video