![Vlad Pascu Foto: Inquam Photos / Octav Ganea Vlad Pascu Foto: Inquam Photos / Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202401/w670/pascu_25709000.jpg)
O tânără ce a reușit să supraviețuiască tragediei produse de Vlad Pascu, în staţiunea 2 Mai, a oferit presei o declarație despre ce s-a întâmplat în acea seară. Ea a relatat momentele prin care a trecut, povestind că Sebastian, care a murit pe loc din cauza impactului, mergea chiar în fața sa.
"Totul a fost foarte brusc. Știu doar că voiam să ajungem cu toții acasă sănătoși și deodată m-am trezit pe jos"
"Nu îmi amintesc foarte multe. Totul a fost foarte brusc. Știu doar că voiam să ajungem cu toții acasă sănătoși și deodată m-am trezit pe jos, neștiind ce se întâmplă. Era întuneric, era liniște, auzeam doar mașinile. Când eram pe trotuar, din-acela amenajat, mergeam câte doi, iar după ce s-a terminat trotuarul știam că urmează o porțiune îngustă și am început să mergem unul în spatele celuilalt. Eu eram ultima, i-am lăsat să meargă în față și eu să mă iau după ei", spune tânăra.
"Pe Sebi, din fața mea. l-a luat cu totul"
"După ce m-am ridicat de pe jos, l-am auzit pe prietenul meu cum striga după mine și l-am văzut venind după mine, eu eram cu mâna... Nu știam ce se întâmplă. Doar voiam să știu că toată lumea e în siguranță și am început să mă uit în stânga și în dreapta dacă văd pe cineva. Și l-am văzut pe Sebi. A intrat... Pe partea de asfalt. Iar pe mine cred că m-a lovit cu oglinda retrovizoare, iar pe Sebi, din fața mea. l-a luat cu totul. Și pe cei din fața mea la fel...", a afirmat victima implicată în accidentul de la 2 Mai.
Mai mult, supraviețuitoarea își aduce aminte, cu lacrimi în ochi, cum a strigat după Roberta din ambulanță, până când medicii i-au comunicat că tânăra decedase.
Vlad Pascu nu s-ar fi dat jos din mașină după impact
"Nu, eu nu știu nimic. Doar din auzite, mi-au spus cei care erau mai în față că s-a oprit în mijlocul drumului, a întors foarte repede mașina și s-a întors în Vamă...", a mai spus aceasta.
Reamintim că luna august 2023, Vlad Pascu, aflându-se sub influența alcoolului și a drogurilor, s-a urcat la volan, provocând un accident tragic în localitatea 2 Mai. A lovit în plin un grup de opt pietoni, cauzând moartea pe loc a doi tineri, o fată și un băiat. Această tragedie a stârnit indignare în întreaga țară, întrucât șoferul a părăsit imediat locul accidentului și a fost prins abia câteva ore mai târziu. În urma investigațiilor ulterioare, s-au descoperit o serie de neglijențe și erori comise de către forțele de poliție.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video