Livetext Spania - Anglia, finala campionatului european de fotbal. FINAL NEBUN ȘI DRAMATIC DE MECI! AVEM O NOUĂ CAMPIOANĂ EUROPEANĂ
Autor: Dan Carp
Spania - Anglia este finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, care are loc duminică, pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00. Meciul este transmis în format livetext și pe DCNews.ro

Min 94 - FINAL DE MECI!!!! SPANIA E NOUA CAMPIOANĂ EUROPEANĂ!!!!!

Min 90 - FA - BU - LOS!!!!!! Dani Olmo scoate de pe linia porții!!!! Ocazie uriașă pentru Anglia de a face 2-2

Min 88 - Bellingham are o șansă bună! Anglia se aruncă în atac!

Min 86 - GOOOOOOLLLLL!!!!! Oyarzabal marchează!!!! Delir la Berlin, Spania preia conducerea în finală cu doar câteva minute înainte de final

Min 82 - INCREDIBIL! Yamal are o ocazie uriașă! Spania a fost aproape de a da lovitura

Min 75 - Spania încearcă să își revină din presoune, Anglia presează

Min 73 - GOOOLLL!!!! Anglia egalează, Bellingham îi dă o pasă ideală iar Palmer plasează cu un stâng teribil de la distanță mingea în dreapta porții spaniole! Anglia egalează și întoarce soarta partidei

Min 65 - Ocazie imensă pentru Spania! Lamine Yamal are o șansă de a majora avantajul! Spania răspunde presiunii Angliei

Min 63  - Cea mai mare ocazie a Angliei! O super preluare reușită de Bellingham, o înșurubare superbă și un șut foarte puțin pe lângă poartă. Anglia trebuie să preseze

Min 56 - Williams are o foarte bună oportunitate, dar trage puțin pe lângă. Spania e pe val!

Min 51 - Anglia începe să își revină și să echilibreze meciul, Spania joacă excelent în a doua repriză

Min 49 - Anglia e în corzi! Armada spaniolă are o nouă ocazie prin Dani Olmo

Min 47  - Puștii Spaniei dau lovitura în finală!!!! Yamal, la vârsta de doar 16 ani bulversează întreaga defensivă a Angliei pe o fază de contraatac și îi pasează excelent tânărului Williams care îl învinge pe Pickford cu sânge rece. Spania conduce cu 1-0!!!!

Min 45 Pauză la Berlin. Meciul e echilibrat, fără vreo ocazie mare de poartă. Repriză echilibrată, Spania nu a reușit să tragă pe poartă deși a avut posesia, Anglia fiind mai periculoasă pe final de repriză

Min 45 - Anglia presează, Foden trage și prinde cadrul porții, dar mingea e apărată ușor

Min 44 - Oportunitate bună pentru Anglia. Kane are o poziție bună de șut, undeva la 16 metri, dar e blocat de Rodri

Min 34 - Spania cere penalty, dar arbitru ia decizia corectă. Meciul continuă

Min 23 - Spania domină teritorial deși Anglia a mai echilibrat partida. Până acum ambele formații se tatonează, miza fiind uriașă

Min 13 - Prima ocazie a meciului aparține Spaniei. Fundașul Le Normand a încercat o reluare spectaculoasă dintr-un corner, dar mingea a trecut departe de poarta englezilor.

Posesia în primele 15 minute aparține Spaniei: 78% la 22%

Informații înainte de meci:

Spania, care a câștigat toate meciurile de la acest turneu final, va încerca să devină prima echipă ce cucerește patru titluri europene.

La Roja este singura echipă care a câștigat două titluri consecutive la EURO, având trei titluri în palmares (1964, 2008, 2012) din tot atâtea finale disputate, după ce a învins URSS, Franța și Germania.

Anglia nu a câștigat încă un titlu continental, dar se află la a doua finală consecutivă, după ce a pierdut-o pe cea din 2021, chiar la Londra, în fața Italiei, la loviturile de departajare.

Până la finala de la Berlin, Spania a obținut victorii cu Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0) în grupă, a învins Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi și Franța (2-1) în semifinale.

Adolescentul spaniol Lamine Yamal a scris istorie devenind cel mai tânăr jucător care a evoluat la EURO, în meciul cu Croația (3-0), la 16 ani și 338 de zile. Ulterior, a devenit cel mai tânăr marcator într-o semifinală, 24 de zile mai târziu. Yamal va împlini 17 ani sâmbătă.

Anglia a ajuns în finala Campionatului European din Germania după ce a obținut o singură victorie în timpul regulamentar, cea cu Serbia, în grupe. Mai departe, în optimi a egalat în prelungirile meciului pe Slovacia și apoi a câștigat în reprizele suplimentare, anterioare executării penaltyurilor. În sferturile de finală a câștigat la penaltyuri în fața Elveției, iar în semifinale a marcat golul calificării în prelungirile meciului, așadar tot după cele 90 de minute regulamentare.

Livetext Spania - Anglia, de la ora 22:00

Echipele de start:

Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian Ruiz, Olmo - Yamal, Morata Williams. Antrenor: Luis de la Fuente.

Anglia: : Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Bellingham, Foden - Kane. Antrenor: Gareth Southgate.