Liga Naţiunilor: Victorie la scor pentru Belgia cu Polonia. Rezultatele și clasamentul
Autor: Crişan Andreescu
Selecţionata Belgiei a surclasat echipa Poloniei cu scorul de 6-1, miercuri seara, la Bruxelles, într-un meci din eşalonul de elită al Ligii Naţiunilor la fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin Robert Lewandowski (28), dar diavolii roşii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin Axel Witsel (42). Echipa antrenată de Roberto Martinez s-a dezlănţuit în repriza secundă, marcând de cinci ori, prin Kevin De Bruyne (59), Leandro Trossard (73, 80), Leander Dendoncker (83) şi Lois Openda (90+3), în condiţiile în care portarul Bartlomiej Dragowski a fost cel mai bun om al oaspeţilor. Belgia venea după un eşec drastic acasă, 1-4 cu Olanda.

Selecţionata Ţărilor de Jos a câştigat dramatic în Ţara Galilor, cu 2-1. Oaspeţii au deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Teun Koopmeiners (50), dar galezii au izbutit egalarea în minutele adiţionale, prin Rhys Norrington-Davies (90+2). Wout Weghorst a adus victoria oaspeţilor la ultima fază (90+4).

De remarcat şi victoria Ucrainei, 1-0 cu Irlanda, în deplasare, graţie golului înscris de Viktor Ţîgankov (48), jucător intrat la pauză.

Rezultatele de miercuri:

Liga A Grupa a 4-a

Belgia - Polonia 6-1 Au marcat: Axel Witsel 42, Kevin De Bruyne 59, Leandro Trossard 73, 80, Leander Dendoncker 83, Lois Openda 90+3, respectiv Robert Lewandowski 28.

Ţara Galilor - Olanda 1-2 Au marcat: Rhys Norrington-Davies 90+2, respectiv Teun Koopmeiners 50, Wout Weghorst 90+4.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Olanda 2 2 0 0 6-2 6

2 Belgia 2 1 0 1 7-5 3

3 Polonia 2 1 0 1 3-7 3

4 Ţara Galilor 2 0 0 2 2-4 0

Liga B Grupa 1

Irlanda - Ucraina 0-1 A marcat: Viktor Ţîgankov 48.

Scoţia - Armenia 2-0 Au marcat: Tony Ralston 28, Scott McKenna 40.

1 Scoţia 1 1 0 0 2-0 3

2 Ucraina 1 1 0 0 1-0 3

3 Armenia 2 1 0 1 1-2 3

4 Irlanda 2 0 0 2 0-2 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte (Agerpres)

Vezi și: Liga Naţiunilor: Germania a remizat cu Anglia, Finlanda a învins Muntenegru. Rezultate și clasament