Liga Naţiunilor: Franţa a câştigat derby-ul cu Belgia, Germania a învins Olanda. Rezultatele și clasamentul

Autor: Crişan Andreescu | Categorie: Sport

Naţionala de fotbal a Franţei a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1, luni seara, în deplasare, în eşalonul de elită al Liga Naţiunilor.

Diavolii roşii au avut şansa deschiderii scorului, dar Youri Tielemans a ratat un penalty (min. 23). Oaspeţii au avut şi ei aceeaşi oportunitate, dar Randal Kolo Muani a fructificat-o (35 - penalty). La pauză, scorul a fost egal, 1-1, după golul lui Lois Openda (45+5). Kolo Muani a adus victoria pentru Les Bleus (62), deşi echipa antrenată de Didier Deschamps a jucat finalul în zece oameni, după eliminarea căpitanului de conjunctură Aurelien Tchouameni (76). Belgia nu a mai câştigat un meci oficial cu Franţa de 43 de ani.

Germania a învins Olanda cu 1-0, prin golul debutantului Jamie Leweling (64), astfel că Nationalmannschaft şi-a asigurat prezenţa în sferturile de finală ale competiţiei.

Italia a dispus de Israel cu 4-1, asigurându-şi calificarea în sferturi. Golurile Squadrei Azzurra au fost reuşite de Mateo Retegui, Giovanni Di Lorenzo (dublă) şi Davide Frattesi, iar pentru oaspeţi a punctat Mohammad Abu Fani. Ungaria a câştigat cu 2-0 în Bosnia-Herţegovina, prin dubla lui Dominik Szoboszlai (38, 50 - penalty).

Un meci spectaculos a avut loc în Islanda, unde Turcia s-a impus cu 4-2. Orri Oskarsson a deschis scorul pentru insulari (3), apoi turcii au întors scorul în decurs de cinci minute, prin reuşitele lui Irfan Kahveci (63) şi Hakan Calhanoglu (67 - penalty). Islanda a egalat prin Andri Gudjohnsen (83), însă echipa antrenată de Vincenzo Montella a făcut diferenţa prin golurile lui Arda Guler (88) şi Kerem Akturkoglu (90+5).

Ţara Galilor a învins echipa Muntenegrului cu 1-0, prin golul reuşit de Harry Wilson (36 - penalty). La oaspeţi, fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a intrat la pauză, la fel ca şi Marko Vukcevic (ex-UTA).

În alt meci, Suedia a învins Estonia cu 3-0, în deplasare. La baltici, Mattias Kait (Rapid Bucureşti) a fost integralist, iar Joonas Tamm (ex-FCSB) a evoluat 83 de minute.

Rezultatele de luni:

Liga A Grupa a 2-a

Belgia - Franţa 1-2 Au marcat: Lois Openda 45+5, respectiv Randal Kolo Muani 35 - penalty, 62. Youri Tielemans (Belgia) a ratat un penalty în min. 23 (pe lângă). Cartonaş roşu: Aurelien Tchouameni (Franţa) 76.

Italia - Israel 4-1 Au marcat: Mateo Retegui 41 - penalty, Giovanni Di Lorenzo 54, 79, Davide Frattesi 73, respectiv Mohammad Abu Fani 66.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Italia 4 3 1 0 11-5 10

2 Franţa 4 3 0 1 9-5 9

3 Belgia 4 1 1 2 6-7 4

4 Israel 4 0 0 4 4-13 0

Grupa a 3-a

Bosnia-Herţegovina - Ungaria 0-2 A marcat: Dominik Szoboszlai 38, 50 - penalty.

Germania - Olanda 1-0 A marcat: Jamie Leweling 63.

1 Germania 4 3 1 0 10-3 10

2 Olanda 4 1 2 1 8-6 5

3 Ungaria 4 1 2 1 3-6 5

4 Bosnia-Herţegovina 4 0 1 3 3-9 1

Liga B Grupa 1

Georgia - Albania 0-1 A marcat: Kristjan Asllani 48.

Ucraina - Cehia 1-1 Au marcat: Artem Dovbik 53 - penalty, respectiv Lukas Cerv 18.

1 Cehia 4 2 1 1 7-7 7

2 Georgia 4 2 0 2 5-3 6

3 Albania 4 2 0 2 3-4 6 4

Ucraina 4 1 1 2 5-6 4

Grupa a 4-a

Islanda - Turcia 2-4 Au marcat: Orri Oskarsson 3, Andri Gudjohnsen 83, respectiv Irfan Kahveci 63, Hakan Calhanoglu 67 - penalty, Arda Guler 88, Kerem Akturkoglu 90+5.

Ţara Galilor - Muntenegru 1-0 A marcat: Harry Wilson 36 - penalty.

1 Turcia 4 3 1 0 8-3 10

2 Ţara Galilor 4 2 2 0 5-3 8

3 Islanda 4 1 1 2 7-9 4

4 Muntenegru 4 0 0 4 1-6 0

Liga C Grupa 1

Azerbaidjan - Slovacia 1-3 Au marcat: Toral Bairamov 38, respectiv Rahil Mamadov (autogol) 15, Lukas Haraslin 75, David Duris 87. Cartonaş roşu: Mahir Emreli (Azerbaidjan) 70.

Estonia - Suedia 0-3 Au marcat: Sebastian Nanasi 29, 37, Viktor Gyokeres 66.

1 Suedia 4 3 1 0 11-3 10

2 Slovacia 4 3 1 0 8-3 10

3 Estonia 4 1 0 3 3-8 3

4 Azerbaidjan 4 0 0 4 3-11 0

Liga Naţiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice.

Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naţionale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte (Agerpres)