Liga Campionilor - Victorie zdrobitoare pentru Arsenal în optimile de finală
Autor: Sebastian Florea

Echipa Arsenal Londra a obţinut cea mai categorică victorie în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal feminin, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 8-0, în faţa formaţiei cehe Sparta Praga, într-o partidă disputată joi.

Londonezele, care au marcat câte patru goluri în fiecare repriză, au câştigat şi meciul tur, disputat în Cehia, cu scorul de 5-2.

Tot joi, Paris Saint-Germain a obţinut biletul pentru sferturile de finală, învingând pe teren propriu, cu 3-1, echipa islandeză Breidablik (4-0 în tur).

Au mai obţinut calificarea în turul următor FC Barcelona, Olympique Lyon, Bayern Munchen, VfL Wolfsburg, Atletico Madrid şi Glasgow City.

Rezultate - optimi de finală:
FC Minsk (Belarus) - (+) FC Barcelona (Spania) 1-3 (în tur 0-5)
(+) Olympique Lyon (Franţa) - Fortuna Hjorring (Danemarca) 7-0 (în tur 4-0)
FC Twente (Olanda) - (+) VfL Wolfsburg (Germania) 0-1 (în tur 0-6)
(+) Bayern Munchen (Germania) - BIIK Kazîgurt (Kazahstan) 2-0 (în tur 5-0)
(+) Atletico Madrid (Spania) - Manchester City (Anglia) 2-1 (în tur 1-1)
(+) PSG (Franţa) - Breidablik (Islanda) 3-1 (în tur 4-0)
(+) Arsenal Londra (Anglia) - Slavia Praga (Cehia) 8-0 (în tur 5-2)
(+) Glasgow City (SCO) - Brondby (Danemarca) 3-1 la loviturile de departajare (tur 2-0, retur 0-2)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul următor. Tragerea la sorţi va avea loc pe 8 noiembrie.