Liga Campionilor. MANCHESTER CITY - SCHALKE . Scor fluviu!
Fotbal
Fotbal
Liga Campionilor.  Manchester City - Schalke optimi, meci retur scor final.

Manchester City - Schalke scor final 7-0

Manchester City a surclasat-o pe Schalke 04 cu 7-0 pe teren propriu şi s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Pentru City, care câştigase şi meciul tur, cu 3-2, au punctat Sergiuo Aguero (35 - penalty, 38), Leroy Sane (42), Raheem Sterling (56), Bernardo Silva (71), Phil Foden (78) şi Gabriel Jesus (84). Echipa antrenată de Pep Guardiola va juca pentru a treia oară în ultimele patru sezoane în sferturile competiţiei. City a egalat cea mai mare diferenţă de goluri în această fază a competiţiei.

Au evoluat echipele:
Manchester City: Ederson - Walker, Danilo, Laporte (Delph, 72), Zincenko - B. Silva, Gundogan, D. Silva (căpitan; Foden, 64) - Sterling, Aguero (Gabriel Jesus, 65), L. Sane. Antrenor: Josep Guardiola.
Schalke 04: Faehrmann (căpitan) - McKennie (Mendyl, 74), Stambouli, Bruma, S. Sane, Oczipka, Serdar - Bentaleb, Konoplianka, Embolo (Skrzybski, 69) - G. Burgstaller (Teuchert, 79). Antrenor: Domenico Tedesco. Arbitru: Clement Turpin (Franţa). Cartonaşe galbene: Danilo (48), Zincenko (69), Bruma (33).

Pauză

min. 43 GOOOL!  Leroy Sane reușește să facă spectacol. Manchester City - Schalke 3-0

min. 38 GOOOL! Aguero din acțiune, validat după consultarea VAR. Manchester City - Schalke 2-0

min. 33 GOOOL! Aguero din penalty. Manchester City - Schalke 1-0