![Ministrul Turismului, Bogdan Trif Ministrul Turismului, Bogdan Trif](https://media.dcnews.ro/image/201807/w670/bogdan_trif_56949600.jpg)
'Avem toate avizele, avem doar observaţii din partea Ministerului Justiţiei - sunt doar de fond, le punem la punct şi, probabil, peste două săptămâni... Vă anunţ că am trecut şi de CES săptămâna trecută, avem avizul. A fost foarte mult de lucru, pentru că e o lege care comprimă foarte mult legislaţia. Vine şi cu lucruri noi, ne dorim foarte mult să avem un sistem informatic care să ne dea o radiografie exacta şi în timp util a turismului din România. Acum nu avem date, ne bazăm doar pe datele INS-ului, care vin cu întârziere (...) şi poate nu sunt tocmai cele mai exacte. Ne dorim să avem cifre exacte, în timp real, astfel încât să putem să ne dimensionăm şi noi şi să acţionăm în zonele unde sunt probleme, astfel încât să le putem remedia în cel mai scurt timp', a spus ministrul Turismului, Bogdan Trif
Un sistem informatic de evidenţă în turism, printre prevederile Legii
În 4 aprilie, Bogdan Trif susţinea că Legea Turismului ar putea fi aprobată în Guvern în cel mult două săptămâni, aceasta urmând să aibă un capitol întreg despre sistemul informatic de evidenţă în turism. 'Îmi doresc foarte mult ca în două săptămâni, maximum, să intru în şedinţa de Guvern cu Legea Turismului unde avem un capitol întreg despre un sistem informatic de evidenţă în turism. Este important să avem acel sistem informatic şi în timp real, să ştim cum stăm pentru a putea diagnostica şi a lua măsuri eficiente şi în timp real. Este o obligaţie să realizăm acest lucru astfel încât să putem să eficientizăm la maxim turismul din România. Am luat toate avizele, mai suntem la justiţie, dar azi o să iasă şi acest aviz, după care o să putem să o promovăm', a spus Trif.
Sistemul informatic nu este un Big-Brother pentru hotelieri
Potrivit ministrului Turismului, când sistemul va fi implementat, acesta nu va fi un Big-Brother pentru hotelieri, ci 'un lucru extrem de simplu, dar extrem de eficient şi util'. Ministrul Turismului a avut vineri, la Arieşeni, o întâlnire cu primari din Apuseni. 'Ne dorim foarte mult să ajutăm primarii să vină să depună proiecte la Ministerul Turismului. Avem anul acesta un buget generos. Putem să finanţăm proiecte (...), în special pe domeniul schiabil', a spus Trif. El a arătat că se are în vedere ca cele trei pârtii de la limita judeţelor Alba şi Bihor să fie conectate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video