![Sursa foto: Facebook George Cornel Sersescu Sursa foto: Facebook George Cornel Sersescu](https://media.dcnews.ro/image/202112/w670/nu-i-voi-uita-niciodata-ochii--caine-batran-si-bolnav--adoptat-din-adapost--inainte-de-craciun-primul-somn-linistit-pe-care-l-a-avut-vreodata_87447900.jpg)
"Ieri, l-am adoptat pe cel mai bătrân, mai bolnav și mai dur câine de adăpost. Nu-i voi uita niciodată ochii. Când am intrat în cuști, nici nu s-a deranjat să se uite. Hay știa că nici nu-l voi vedea. Acceptase soarta lui. Voluntarul meu mi-a spus de multe ori... "Eşti sigur că acesta? Eşti sigur?" - "DA! Acesta este câinele meu". A deschis cuşca şi 3 animale au căzut peste mine. Am fugit spre el, brusc s-a uitat la mine de parcă ar fi văzut un înger... L-am îmbrățișat și i-am spus: "Acum vei fi din nou fericit". Acum doarme în poala mea... probabil primul somn liniştit pe care l-a avut vreodată", a scris George Cornel Sersescu, cel care a adoptat câinele, pe Facebook.
Iar mesajele de admirație și respect din partea internauților nu au întârziat să apară pe unul dintre grupurile dedicate adopțiilor de animale:
"Respect om cu suflet mare! Dumnezeu să vă răsplătească pentru bunătatea dumneavoastră!", "Și, astfel, acest suflet a găsit în sfârşit prietenul pe care probabil îl aștepta de mult, speranța pe care nu o mai avea. Felicitări suflet bun!", "Om minunat! Să aveți sărbători binecuvântate și fericite împreună. Dumnezeu să te răsplătească cu tot ce-i bun pe lume", "Citind, mi-au dat lacrimile. Dumnezeu să vă binecuvânteze!", "Un suflețel liber și fericit", "Mi-au dat lacrimile. Dumnezeu să vă binecuvânteze, domnule! Și eu am, de 12 ani, căţeluşa mea dragă luată de la țară, de la vârsta de 3 luni. Respect, omule bun!", "Să vă dea bunul Dumnezeu sănătate. Sunteţi un OM tare bun şi cu suflet mare!", "Să primiți înapoi, de la Tatăl Ceresc, atâta fericire cât a simțit sufletul acesta nevinovat".
Un alt bătrânel de 15 ani își așteaptă omul
"Este vorba de un bătrânel de 15 ani care ajunge în stradă dacă nu se găseşte o soluţie pentru el. Nu vreau să adaug amănuntele pentru care ajunge în stradă, doar că este disperată nevoie de ajutor. Căţelul, un cocker spaniol, 15 ani, se află în Bucureşti. Noi nu avem cum să îl preluăm, gratiile şi frigul din adăpost nu sunt soluţii pentru căţei bătrâni, învăţaţi în casă. Dacă există grupuri de proprietari de Cockeri, vă rog să postaţi şi acolo. În general, în astfel de grupuri se mobilizează oamenii. Pentru adopţia căţelului sunaţi la 0766999402", este mesajul postat de Asociația Kola Kariola.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video