![](https://media.dcnews.ro/image/202403/w670/sandru-lavinia-spectacol_04040600.jpg)
O declarație de iubire și prietenie pentru Mama fiecăruia dintre noi, pentru femeile din jurul nostru, a fpost făcută de Lavinia Șandru, pe scenă, în prezența a peste 500 de doamne și domnișoare, la Casa de Cultură „Mihai Eminescu” din orașul Bragadiru, unde a fost sărbătorită „Ziua Internațională a Femeii”.
Conferința-spectacol de la Bragadiru a fost o succesiune de momente artistice și discuții interactive asupra importanței centrale a femeii și în special a mamei, în evoluția noastră individuală și socială. Partea artistică a evenimentului a fost susținută de elevi talentați din județul Ilfov, printre care Corul de copii „Sunetul Muzicii” coordonat de profesoara și compozitoarea Cristina Manoliu, Grupul Folcloric de copii „Mlădițe Ilfovene” condus de interpreta de muzică populară Mărioara Man Gheorghe, tânărul talentat David Dumitrescu și preotul, artistul și etnologul Marius Ciprian Pop.
La rândul său, președintele UZPR, Sorin Stanciu a adus a vorbit despre prețuirea ce trebuie adusă mamelor, femeilor din viața noastră. ”Ziua femeii continuă să reprezinte în fiecare zi un moment important din viața fiecărui om”, a mai spus Sorin Stanciu.
Actrița Lavinia Șandru, ce care a și prezentat evenimentul a vorbit despre prietenia adevărată, care reprezintă o mare comoară și a recitat poezia poetului Marin Sorescu, ”Adevărata definiție a prieteniei”:
”Dacă într-o zi îți vine să plângi, caută-mă.
Nu promit să te fac să râzi, dar pot să plâng cu tine.
Dacă într-o zi îți vine să fugi, caută-mă...
Nu promit că o să te opresc, dar pot să fug cu tine.
Dacă într-o zi nu ai chef să asculți pe nimeni, caută-mă.
Promit să tac oricât vrei.
Dacă într-o zi mă cauți și nu răspund...
Vino repede să mă vezi...
Poate eu am nevoie de tine...
Evenimentul cultural – artistic a fost organizat de către Consiliului Județean Ilfov, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ilfov, Primăria Bragadiru și Inspectoratul Școlar Județean Ilfov.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video