Rezultă că pe tot anul 2023, numai această dobândă la creditele externe depășește 7 miliarde de euro, fără a lua în calcul rambursarea ratelor scadente. Astfel, doar dobânda plătită creditorilor este mai mare decât bugetul alocat în acest an Educației.
Prin impactul pe care îl are asupra viitorului României, datoria externă și exercițiul bugetar al acesteia sunt subiecte de interes general și urgent pentru instituțiile publice, întreaga clasă politică și pentru cetățeni, a arătat Lavinia Șandru.
Contextul internațional volatil, reflectat în creșterea costurilor de împrumut, impune, mai mult ca oricând, necesitatea unei politici de îndatorare echilibrată în raport cu nevoile de dezvoltare ale României. Ca urmare, este necesară elaborarea unei strategii naționale în cee ace privește politicile economice ale României.
”Am adresat invitații către principalii actori politici și statali, de la președinții partidelor la miniștri de resort și la reprezentanții BNR, să lucreze împreună la acest proiect, dezbaterea urmând a avea loc la Parlament, în 29 martie”, a spus Lavinia Șandru, coordinator de comunicare PUSL.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video