Larisa Iordache, vicecampioană absolută la Europenele de la Moscova
Autor: ana
larisa iordache

Gimnasta Larisa Iordache s-a clasat, vineri, pe locul secund în proba de individual-compus din cadrul Campionatelor Europene individuale de la Moscova, câștigând medalia de argint, în timp ce Diana Bulimar a obținut locul patru în finala competiției.

Larisa Iordache a avut un total de 58.432 puncte, iar Diana Bulimar 57.065 puncte, la egalitate cu Giulia Steingruber (Elveţia).

Celelalte medalii au fost câştigate de Aliya Musfina, aur (59.032 puncte) şi Anastasia Grishina, bronz (Rusia, 57.932 puncte).

Ultima medalie câștigată de o gimnastă din România la nivel european a fost în 2007, tot de argint, ea fiind obținută de Sandra Izbaşa.

Tot vineri, gimnastul Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 15 în finală la individual-compus (82.032 puncte).

Sâmbătă și duminică, gimnaștii români vor evolua și în finalele pe aparate: Larisa Iordache la sol, sărituri, bârnă şi individual-compus, Diana Bulimar la sol, bârnă şi individual-compus, Flavius Koczi la sol şi sărituri şi Andrei Muntean la paralele.