JO Tokyo 2020. Rezultate, medalii - sportivi străini - LIVE UPDATE
Autor: Eduard Pascu | Publicat pe: 24 iul, 13:30
WhatsApp
Rezultatele sportivilor străini, participanți la Jocurile Olimpice de la Tokyo. 

Tenis: Arina Sabalenka s-a calificat la pas în turul al doilea la simplu feminin

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul trei mondial, s-a calificat fără emoţii în runda a doua a probei feminine de simplu la Jocurile Olimpice de la Tokyo, duminică, după ce a învins-o pe poloneza Magda Linette cu 6-2, 6-1.

După ce australianca Ashleigh Barty, numărul unu WTA, a fost eliminată, iar Naomi Osaka s-a calificat în turul al doilea, un alt nume important a părăsit competiţia, belgianca Elise Mertens, învinsă de rusoaica Ekaterina Aleksandrova cu 6-4, 4-6, 4-6.

De remarcat şi victoria obţinut de Carla Suarez Navarro (Spania) în faţa unei jucătoare revelaţie în circuitul profesionist în ultima vreme, Ons Jabeur (Tunisia), cu 6-4, 6-1.

Rezultatele înregistrate duminică la feminin:
simplu, turul I
Sara Sorribes Tormo (Spania) - Ashleigh Barty (Australia) 6-4, 6-3
Fiona Ferro (Franţa) - Anastasija Sevastova (Letonia) 2-6, 6-4, 6-2
Arina Sabalenka (Belarus) - Magda Linette (Polonia) 6-2, 6-1
Donna Vekic (Croaţia) - Caroline Garcia (Franţa) 6-2, 6-7 (2/7), 6-3
Petra Kvitova (Cehia) - Jasmine Paolini (Italia) 6-4, 6-3
Alison van Uytvanck (Belgia) - Ivana Jorovic (Serbia) 6-3, 6-2
Qiang Wang (China) - Veronica Cepede Royg (Paraguay) 6-4, 6-3
Garbine Muguruza (Spania) - Veronika Kudermetova (Rusia) 5-7, 5-7
Karolina Pliskova (Cehia) - Alize Cornet (Franţa) 6-1, 6-3
Carla Suarez Navarro (Spania) - Ons Jabeur (Tunisia) 6-4, 6-1
Elena Vesnina (Rusia) - Jelena Ostapenko (Letonia) 6-4, 6-7 (2/7), 6-4
Camila Giorgi (Italia) - Jennifer Brady (SUA) 6-3, 6-2
Ajla Tomljanovic (Australia) - Iaroslava Şvedova (Kazahstan) (Şvedova s-a retras)
Elina Svitolina (Ucraina) - Laura Siegemund (Germania) 6-3, 5-7, 6-4
Nadia Podoroska (Argentina) - Iulia Putinţeva (Kazahstan) (Putinţeva s-a retras)
Ekaterina Aleksandrova (Rusia) - Elise Mertens (Belgia) 6-4, 4-6, 4-6
Naomi Osaka (Japonia) - Saisai Zheng (China) 6-1, 6-4

dublu feminin - turul I
Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia) - Yu-Chieh Hsieh/Yu-Chieh Hsu (Taiwan) 6-2, 6-1
Paula Badosa Gibert/Sara Sorribes Tormo (Spania) - Giuliana Olmos/Renata Zarazua (Mexic) 6-2, 6-7 (4/7)
Kiki Bertens/Demi Schuurs (Olanda) - Caroline Garcia/Kristina Mladenovic (Franţa) 7-6 (7/4), 5-7
Nadia Kichenok/Liudmila Kichenok (Ucraina) - Sania Mirza/Ankita Raina (India) 0-6, 7-6 (7/0)
Sara Errani/Jasmine Paolini (Italia) - Nicole Melichar/Alison Riske (SUA) 3-6, 7-5
Karolina Pliskova/Marketa Vondrousova (Cehia) - Yingying Duan/Saisai Zheng (China) 6-2, 6-1
Bethanie Mattek-Sands/Jessica Pegula (SUA) - Magda Linette/Alicja Rosolska (Polonia) 6-1, 6-3
Ellen Perez/Samantha Stosur (Australia) - Jelena Ostapenko/Anastasija Sevastova (Letonia) 4-6, 6-1, 10-5
Belinda Bencic/Viktorija Golubic (Elveţia) - Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japnia) 6-4, 6-7 (5/7), 10-5

Tenis: Rublev, Monfils şi Auger-Aliassime, învinşi în primul tur la simplu masculin

Rusul Andrei Rublev, francezul Gael Monfils şi canadianul Felix Auger-Aliassime se numără printre jucătorii care au pierdut, duminică, în prima rundă a turneului masculin de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Rublev a fost învins chiar de favoritul gazdelor, Kei Nishikori, cu 6-3, 6-4.

Karen Hacianov şi-a răzbunat conaţionalul, prin victoria reuşită în faţa niponului Yoshihito Nishioka cu 3-6, 6-1, 6-2.

Rezultatele înregistrate duminică la masculin
simplu, turul I
Ilia Ivaşka (Belarus) - Gael Monfils (Franţa) 6-4, 4-6, 7-5
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) - Federico Coria (Argentina) 7-6 (7/4), 7-5
Marcos Giron (SUA) - Norbert Gombos (Slovacia) 7-6 (7/4), 3-6, 6-2
Kei Nishikori (Japonia) - Andrei Rublev (Rusia) 6-3, 6-4
Alexander Zverev (Germania) - Yen-Hsun Lu (Taiwan) 6-1, 6-3
Daniel Elahi Galan (Columbia) - Mohamed Safwat (Egipt) 7-5, 6-1
Liam Broady (Marea Britanie) - Francisco Cerundolo (Argentina) 7-5, 6-7 (4/7), 6-2
Hubert Hurkacz (Polonia) - Luke Saville (Australia) 2-6, 4-6
Diego Schwartzman (Argentina) - Juan Pablo Varillas (Peru) 7-5, 6-4
Tomas Machac (Cehia) - Joao Sousa (Portugalia) 6-7 (5/7), 6-4, 6-4
James Duckworth (Australia) - Lukas Klein (Slovacia) 5-7, 6-3, 7-6 (7/4)
Karen Hacianov (Rusia) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 3-6, 6-1, 6-2
Frances Tiafoe (SUA) - Kwon Soonwoo (Coreea de Sud) 6-3, 6-2
Stefanos Tsitsipas (Grecia) - Philipp Kohlschreiber (Germania) 6-3, 3-6, 6-3
Dominik Koepfer (Germania) - Facundo Bagnis (Argentina) 3-6, 6-3, 7-5
Max Purcell (Australia) - Félix Auger-Aliassime (Canada) 4-6, 6-7 (2/7)

dublu masculin - primul tur
Lorenzo Musetti/Lorenzo Sonego (Italia) - Pablo Andujar/Roberto Carballes Baena (Spania) 7-5, 6-4
Lukas Klein/Filip Polasek (Slovacia) - Aslan Karaţev/Daniil Medvedev (Rusia) 5-7, 4-6
Austin Krajicek/Tennys Sandgren (SUA) - John Peers/Max Purcell (Australia) 3-6, 7-6 (7/5)
Marcus Daniell/Michael Venus (Noua Zeelandă) - Egor Gherasimov/Ilia Ivaşka (Belarus) 6-3, 7-6 (8/6)
Oliver Marach/Philipp Oswald (Austria) - John Millman/Luke Saville (Australia) 7-5, 6-2
Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia) - Pablo Carreno Busta/Alejandro Davidovich Fokina (Spania) 6-2, 6-4
Marin Cilic/Ivan Dodig (Croaţia) - Taro Daniel/Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-2, 6-4

Fotbal: Primele victorii pentru Spania şi Argentina în turneul masculin de la Tokyo

Selecţionatele Spaniei şi Argentinei au obţinut primele victorii în turneul masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, duminică, după ce au avut parte de debuturi cu stângul.

Spania, după 0-0 cu Egiptul, a învins Australia cu 1-0. Argentina, care a fost întrecută surprinzător cu 2-0 de Australia (echipă învinsă luna trecută de România cu 1-0, în meci amical), a dispus de Egipt cu 1-0.

Brazilia, după 4-2 cu Germania, la debut, a fost ţinută în şah de Cote d'Ivoire, 0-0.

Rezultatele de duminică şi clasamentele:


Grupa A
Japonia - Mexic 2-1
Franţa - Africa de Sud 4-3
Clasament:
1. Japonia 6 puncte
2. Mexic 3 puncte
3. Franţa 3 puncte
4. Africa de Sud 0 puncte

Grupa B
România - Coreea de Sud 0-4
Noua Zeelandă - Honduras 2-3
Clasament:
1. Coreea de Sud 3 puncte
2. Noua Zeelandă 3
2. Honduras 3
4. România 3

Grupa C
Australia - Spania 0-1
Egipt - Argentina 0-1
Clasament:
1. Spania 4 puncte
2. Australia 3
3. Argentina 3
4. Egipt 1

Grupa D
Arabia Saudită - Germania 2-3
Brazilia - Cote d'Ivoire 0-0
Clasament:
1. Brazilia 4 puncte
2. Cote d'Ivoire 4
3. Germania 3
4. Arabia Saudită 0

Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

G Ad:

Baschet masculin: Echipa SUA, învinsă de Franţa în meciul de debut

Echipa masculină de baschet a Franţei a reuşit o autentică performanţă, învingând cu 93-76 selecţionata Statelor Unite, marea favorită la aurul olimpic, în meciul de debut din Grupa A de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, duminică, la Saitama, informează AFP.

Franţa, care a mai obţinut o victorie în faţa americanilor la Cupa Mondială din 2019, în sferturile de finală, a mizat pe Evan Fournier, jucător în NBA la Boston Celtics, autor a 28 de puncte.

De la americani, cel mai bun marcator a fost Jrue Holiday, cu 18 puncte, proaspăt campion al NBA cu Milwaukee Bucks.

O victorie contra Cehiei, învingătoare în faţa Iranului cu 84-78, le-ar asigura francezilor calificarea în sferturile de finală, în timp ce echipa SUA va juca împotriva Iranului. Ambele meciuri sunt programate pe 31 iulie.

Rezultatele de duminică:
Grupa A
Franţa - SUA 83-76
Iran - Cehia 78-84

Grupa B
Australia - Nigeria 84-67
Germania - Italia 82-92

Francezul Romain Cannone a câştigat surprinzător titlul olimpic la spadă

Scrimerul francez Romain Cannone a câştigat surprinzător titlul olimpic la spadă masculin individual, duminică, la Jocurile de la Tokyo, după ce l-a învins în finală pe maghiarul Gergely Siklosi, cu 15-10.

Cannone, numărul 47 mondial, a câştigat în faţa principalului favorit printr-o tuşă dată pe spatele adversarului, ambii fiind căzuţi pe planşă.

Cannone şi-a ridicat apoi masca şi a ridicat mâinile în semn de victorie, după care a fost înconjurat de coechipieri, care l-au aruncat în sus de bucurie.

Spadasinul a adus prima medalie de aur pentru Franţa la JO de la Tokyo. Totodată, a fost a 39-a medalie de aur a Franţei la scrimă masculină, depăşind Italia (38).

Siklosi l-a eliminat în drumul spre finală pe sud-coreeanul Park Sang-young, campionul olimpic en titre, însă nu a reuşit să devină al treilea scrimer care câştigă atât titlul mondial, cât şi pe cel olimpic la spadă masculin.

Medalia de bronz a revenit ucraineanului Igor Reizlin, după ce a trecut în finala mică de italianul Andrea Santarelli, cu 15-12.

Team USA, învinsă de Franţa în meciul de debut

Echipa de baschet a Franţei a reuşit o autentică performanţă, învingând cu 93-76 selecţionata Statelor Unite, marea favorită la aurul olimpic, în meciul de debut din grupa A de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, duminică, la Saitama, informează AFP.

Franţa, care a mai obţinut o victorie în faţa americanilor la Campionatul Mondial din 2019, în sferturile de finală, a mizat pe Evan Fournier, jucător în NBA la Boston Celtics, autor a 28 pct.

Pentru americani, cel mai bun marcator a fost Jrue Holiday, cu 18 pct, proapăt campion al NBA cu Milwaukee Bucks.

O victorie contra Cehiei, învingătoare în faţa Iranului cu 84-78, le-ar asigura francezilor calificarea în sferturile de finală, în timp ce SUA vor juca cu Iran. Ambele meciuri sunt programate pe 31 iulie.

Taekwondo: Americanca Anastasija Zolotic, campioană olimpică la categoria 57 kg

Americanca Anastasija Zolotic a devenit campioană olimpică în concursul de taekwondo de la Tokyo, învingând-o în finala categoriei 57 kg pe rusoaica Tatiana Minina (ROC), medaliată cu argint, informează agenţia Xinhua.

Medaliile de bronz au revenit taiwanezei Chia-Ling Lo şi turcoaicei Hatice Kubra Ilgun.

Taekwondo: Uzbecul Ulugbek Rashitov, medaliat cu aur la 68 kg

Uzbecul Ulugbek Rashitov a cucerit medalia de aur la categoria 68 kg din cadrul turneului olimpic de taekwondo de la Tokyo, învingându-l în finală pe britanicul Bradly Sinden, medaliat cu argint.

Medaliile de bronz au revenit chinezului Zhao Shuai şi turcului Hakan Recber.

Clasament final:
1. Ulugbek Rashitov (Uzbekistan)
2. Bradly Sinden (Marea Britanie)
3. Zhao Shuai (China)
5. Nedzad Husic (Bosnia-Herţegovina)
5. Lee Daehoon (Coreea de Sud)
7. Mirhashem Hosseini (Iran)
7. Tom Burns (Noua Zeelandă)

Gimnastică artistică: Americanca Simone Biles, calificată în toate finalele

Superstarul american al gimnasticii Simone Biles, cvintuplă medaliată la Rio în 2016, s-a calificat duminică în toate cele şase şase finale din programul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, terminând pe primul loc în concursul feminin de calificare, informează AFP

Biles, care are cinci medalii olimpice şi 19 titluri mondiale în palmares, poate viza astfel încă şase titluri olimpice în capitala Japoniei, ceea ce i-ar permite să depăşească recordul deţinut în gimnastică de sovietica Larissa Latinina cu nouă titluri olimpice.

Biles va concura astfel în concursul pe echipe marţi, în concursul general joi, iar la cele patru aparate (sărituri, sol, bârnă, paralele) între 1-3 august.

Americancele, deţinătoarele titlului, s-au calificat pentru concursul pe echipe, dar au fost devansate de Rusia, cu 171,692 pct faţă de 170,562 pct, iar pe trei s-a clasat China (166,863 pct).

 

Tir sportiv: Americanul William Shaner, campion olimpic la puşcă aer comprimat 10 m

Americanul William Shaner a devenit campio olimpic în proba de puşcă aer comprimat 10 m de la Jocurile de la Tokyo, impunându-se duminică în finală cu un total de 251,6 pct.

Medalia de argint a revenit chinezului Sheng Lihao - 250,9 pct, în timp ce bronzul a fost adjudecat tot de un sportiv din China, Yang Haoran - 229,4 pct.

Clasament final:
1. William Shaner (SUA) 251,6 pct
2. Sheng Lihao (China) 250,9
3. Yang Haoran (China) 229,4
4. Omer Akgun (Turcia) 207,3
5. Istvan Peni (Ungaria) 186,5
6. Lucas Kozeniesky (SUA) 165,0
7. Patrik Jany (Slovacia) 143,7
8. Vladimir Maslennikov (ROC) 123,0

Halterofilul chinez Li Fabin, medaliat cu aur la categoria 61 kg

Halterofilul chinez Li Fabin a cucerit medalia de aur la categoria 61 kg, câştigând finala probei de la Jocurile Olimpice de la Tokyo cu 313 kg la total (141 smuls+172 aruncat), informează agenţia Xinhua.

Medalia de argint a fost câştigată de indonezianul cu Eko Yuli Irawan cu 302 kg la total (137+165), în timp ce medalia de bronz a revenit kazahului Igor Son cu 294 kg la total (131+163).

 

Americanca Lee Kiefer, campioană olimpică la floretă

Americanca Lee Kiefer a devenit campioană olimpică la floretă, întrecând-o în finală, duminică la Jocurile de la Tokyo, cu 15-13 pe rusoaica Ina Deriglazova (argint), care concurează sub drapel neutru, medaliată cu aur la JO de la Rio în 2016 şi nr.1 mondial la această disciplină, informează AFP.

O altă rusoaică concurentă sub drapel neutru, Larisa Korobenikova, şi-a adjudecat medalia de bronz, după victoria cu 15-14 în faţa italiencei Alice Volpi.

 

Tir cu arcul: Sud-coreencele, campioane olimpice pe echipe

Coreea de Sud (An San, Jang Minhee, Kang Chaeyoung) a cucerit medalia de aur în proba feminină pe echipe la tir cu arcul de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, impunându-se în finală, cu 6-0, în faţa echipei Comitetului Olimpic Rus (Svetlana Gomboeva, Elena Osipova, Ksenia Perova), care a intrat în posesia medaliei de argint, informează AFP.

Medalia de bronz a revenit Germaniei (Michelle Kroppen, Charline Schwarz, Lisa Unruh), care s-a impus cu 5-1 în faţa Belarus.

 

Ciclism: Austriaca Anna Kiesenhofer, campioană olimpică pe şosea

Outsidera austriacă Anna Kiesenhofer a cucerit duminică medalia de aur în proba de ciclism pe şosea, cursa de fond, impunându-se la Jocurile Olimpice în faţa marilor favorite olandeze, pe distanţa de 137 km, între Musashinonomori Park din Tokyo şi circuitul internaţional din Fuji, cu timpul de 3 min. 52 sec. 45/100.

Olandeza Annemiek van Vleuten a cucerit medalia de argint, la 1min. 15 sec. de învingătoare, în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de o altă mare vedetă a sportului cu pedale, italianca Elisa Longo Borghini, care a terminat la 1 min. 29 sec.

Clasament final:
1. Anna Kiesenhofer (Austria) 3:52,45
2. Annemiek Van Vleuten (Olanda) la 1,15
3. Elisa Longo Borghini (Italia 1,29
4. Lotte Kopecky (Belgia) 1,39
5. Marianne Vos (Olanda) 1,46
6. Lisa Brennauer (Germania) 1,46
7. Coryn Rivera (SUA) 1,46
8. Marta Cavalli (Italia) 1,46.

Înot: Tunisianul Ahmed Hafnaoui a furnizat surpriza, cucerind aurul la 400 m liber

Înotătorul tunisian Ahmed Hafnaoui, în vârstă de 18 ani, a făcut senzaţie duminică la Tokyo, impunându-se spre surprinderea generală în finala probei de 400 m liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo, informează AFP.

Ajuns în finală cu al optulea timp, Hafnaoui, cronometrat cu timpul de 3 min. 43 sec.36/100, a devenit al doilea campion olimpic tunisian la înot după compatriotul său Oussama Mellouli, învingător la 1.500 m la JO de la Beijing în 2008.

Medalia de argint a intrat în posesia australianului Jack McLoughlin - 3 min. 43 sec. 52/100, în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de americanul Kieran Smith (19 ani), la prima participare la Jocurile Olimpice - 3 min. 43 sec. 94/100.

Clasament final:
1. Ahmed Hafnaoui (Tunisia) 3:43,36
2. Jack Alan Mcloughlin (Australia) la 0,16
3. Kieran Smith (SUA) 0,58
4. Felix Auboeck (Austria) 0,71
. Henning Bennet Muhlleitner (Germania) 0,71
6. Gabriele Detti (Italia) 1,52
7. Elijah Winnington (Australia) 1,84
8. Jake Mitchell (SUA) 2,03

Înot: Japoneza Yui Ohashi, noua campioană olimpică la 400 m mixt

Înotătoarea niponă Yui Ohashi a detronat-o pe unguruoaica Katina Hosszu (aur la JO 2016) în proba de 400 m mixt, impunându-se în finala probei, duminică la Tokyo, cu timpul de 4 min. 32 sec. 08/100, şi aducând ţării gazdă a doua medalie de aur, informează AFP.

Medalia de argint a revenit americancei Emma Weyant - 4 min. 32 sec. 76/100, iar bronzul a fost adjudecat de compatrioata acesteia Hali Flickinger - 4 min. 34 sec. 90/100.

Legenda acestei probe, triplă campioană olimpică şi de nouă ori campioană mondială, Katinka Hosszu a avut un start fulminant, dar a cedat după 150 m, terminând pe locul 5 - 4 min. 35 sec. 98/100.

Tir sportiv: Rusoaica Vitalina Bataraşkina, medaliată cu aur la pistol aer comprimat 10 m

Rusoaica Vitalina Bataraşkina, care concurează sub drapel neutru, a cucerit medalia de aur în finala probei de pistol cu aer comprimat 10 m, cu 240,3 pct. Medalia de argint a revenit bulgăroaicei Antoaneta Kostadinova - 239,4 pct, iar medalia de bronz a fost câştigată de chinezoaica Jiang Ranxin - 218 pct.

Clasament final:
1. Vitalina Batsaraşkina (ROC) 240,3 pct
2. Antoaneta Kostadinova (Bulgaria) 239,4
3. Jiang Ranxin (China) 218,0
4. Olena Kostevici (Ucraina) 197,6
5. Lin Yuemei (China) 176,6
6. Anna Korakaki (Grecia) 157,4
7. Mathilde Lamolle (Franţa) 134,6
8. Celine Goberville (Franţa) 114,9.

Înot: Medalie de aur şi record mondial pentru australience la ştafetă 4x100 m liber

Australiancele au cucerit pentru a treia oară consecutiv, după Londra (2012) şi Rio (2016), titlul olimpic în proba de ştafetă 4x100 m liber, duminică, la Jocurile de la Tokyo, stabilind totodată un nou record mondial, informează AFP.

Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon şi Cate Campbell au fost cronometrate în 3 min. 29 sec. 69/100, îmbunătăţind propriul lor record stabilit în 2018 la Jocurile Commonwealth-ului (3:30.05) şi confirmând astfel dominaţia lor colectivă după titlurile de la Londra şi Rio.

Medalia de argint a revenit Canadei (Kayla Sanchez, Taylor Ruck, Rebecca Smith, Penny Oleksiak, Margaret Macneil) cu timpul de 3 min. 32 sec. 78/100, în timp ce bronzul a fost adjudecat de SUA (Olivia Smoliga, Catie De Loof, Allison Schmitt, Natalie Hinds, Erika Brown, Abbey Weitzeil, Simone Manuel), în 3 min. 32 sec. 81/100.

Clasament final:
1. Australia 3:29,69 (record mondial)
2. Canada la 3,09
3. SUA 3,12
4. Olanda 4,01
5. Marea Britanie 4,27
6. Suedia 5,00
7. China 5,07
8. Danemarca 6,01

Skateboard: Japonezul Yuto Horigome, primul campion olimpic din istoria acestei discipline

Japonezul Yuto Horigome a devenit primul campion olimpic din istoria skateboard-ului, sport adiţional la Jocurile Olimpice 2020, impundându-se în finală la categoria street masculin, duminică la Urban Sports Park Ariake din Tokyo, informează AFP.

Horigome, campion mondial în luna iunie la Roma, a obţinut cel mai bun punctaj - 37,18. Medalia de argint a brazilianului Kelvin Hoefler - 36,15 pct, în timp ce bronzul a fost adjudecat de americanul Jagger Eaton - 35,35 pct. Superstarul probei de street, americanul Nyjah Huston, s-a clasat abia pe 7 din opt finalişti.

Tenis: Naomi Osaka a debutat cu victorie

Jucătoarea niponă Naomi Osaka, nr.2 mondial, absentă de pe terenurile de tenis de la retragerea sa în turul secund la Roland Garros, din cauza unei probleme legate de stres, a revenit cu victorie, impunându-se duminică în primul tur al turneului de tenis de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu 6-1, 6-4, în faţa chinezoaicei Zheng Saisai, informează AFP.

Osaka, principala favorită la titlu, în special după eliminarea surpriză a liderului mondial Ashleigh Barty, va juca în turul secund cu elveţianca Viktorija Golubic (50 WTA).

Osaka, desemnată să aprindă flacăra olimpică vineri la ceremonia de deschidere a Jocurilor, speră să cucerească primul titlu olimpic pentru tenisul japonez.

Tenis: Nr.1 mondial Ashley Barty, eliminată din primul tur

Australianca Ashleigh Barty a fost eliminată, duminică, din primul tur al turneului olimpic de tenis de la Tokyo, fiind învinsă de jucătoarea spaniolă Sara Sorribes (48 WTA), cu 6-4, 6-3, informează AFP.

Această ieşire prematură a liderului mondial se adaugă retragerii surprinzătoare a britanicului Andy Murray, dublu campion olimpic care, din motive medicale, preferă să se concentreze asupra turneului de dublu.

Volei masculin: Polonia, învinsă de Iran la debutul său la Tokyo

Echipa masculină de volei a Poloniei, câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, în 2014 şi 2018, a fost învinsă de Iran cu 3-2 (18-25, 25-22, 25-22, 22-25, 23-21), sâmbătă, la debutul său la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Mare favorită la medaliile de aur, alături de Brazilia, campioana olimpică en titre, echipa condusă de Wilfredo Leon s-a înclinat la a şaptea minge de meci a Iranului.

Polo pe apă feminin: Spania a stabilit un nou record olimpic de goluri marcate într-un meci

Selecţionata Spaniei, campioana europeană en titre la feminin, a stabilit un nou record olimpic de goluri marcate într-un meci de polo pe apă, sâmbătă, la Jocurile de la Tokyo, după victoria 29-4 în faţa Africii de Sud, în Grupa A, relatează Agerpres.

Ibericele au doborât astfel performanţa stabilită tot sâmbătă de echipa Statelor Unite, care a început cursa către al treilea său titlu olimpic consecutiv cu o victorie categorică în faţa echipei gazdă, Japonia, cu 25-4, în Grupa B.

China, lider în clasamentul pe medalii după întrecerile de sâmbătă

În clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo, după probele disputate sâmbătă, pe primul loc se află China cu 4 medalii, trei de aur şi una de bronz, informează AFP.

Pe locurile următoare în ierarhia pe medalii se află Japonia cu 2 medalii (aur, argint), Coreea de Sud cu 3 medalii (aur, două de bronz), Italia 2 medalii (aur, argint), urmate de Ecuador, Ungaria, Iran, Kosovo şi Thailanda cu câte o medalie de aur, Rusia şi Serbia cu câte o medalie de argint şi una de bronz.

România se află pe locul 12 cu o medalie de argint, cucerită prin scrimera Ana-Maria Popescu, la egalitate cu Belgia, Spania, India, Olanda, Taiwan şi Tunisia.

Handbal masculin: Victorii la limită pentru Suedia şi Spania

Echipele Suediei şi Spaniei au obţinut victorii la limită, sâmbătă, în primele meciuri din turneul masculin de handbal la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Scandinavii, vicecampioni mondiali anul acesta, au învins Bahrainul cu 32-31, iar Spania, medaliată cu bronz la Mondialul 2021, a trecut de Germania cu 28-27. Egiptul a învins Portugalia cu 37-31, pivotul Mamdouh Shebib (CS Dinamo) marcând trei goluri pentru faraoni. Campioana mondială en titre, Danemarca, a surclasat Japonia cu 47-30.

JO 2020 - Taekwondo: Italianul Vito Dell'Aquila, campion olimpic la categoria 59 kg

Italianul Vito Dell'Aquila a devenit campion olimpic la categoria 59 kg, sâmbătă, în cadrul concursului de taekwondo de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, învingându-l în finală pe tunisianul Mohamed Khalil Jendoubi, medaliat cu argint, informează AFP.

Medaliile de bronz au fost adjudecate de rusul Mihail Artamonov, care concurează sub drapel neutru, şi sud-coreeanul Jang Jun.

Echipa masculină de volei a Poloniei, dubla campioană mondială en titre, învinsă de Iran la debut

Voleibaliştii polonezi, dubli campioni mondiali en titre (2014, 2018), au debutat cu stângul la turneul olimpic de la Tokyo, unde au fost învinşi surprinzător de Iran cu 3-2 (18-25, 25-22, 25-22, 22-25, 23-21), informează AFP.

Marea favorită a acestor Jocuri alături de Brazilia, deţinătoarea titlului, echipei Poloniei, venită la Tokyo cu ambiţia de a reface parcursul glorios din 1976, când a cucerit aurul la Montreal, nu i-au fost suficiente cele 23 pct ale starului său Wilfredo Leon, cel mai bun jucător al planetei, pentru a trece de Iran.

Taekwondo: Thailandeza Panipak Wongpattanakit, medaliată cu aur la 49 kg

Thailandeza Panipak Wongpattanakit a cucerit, sâmbătă, medalia de aur în concursul olimpic feminin de taekwondo de la Tokyo, întrecând-o în finala categoriei 49 kg pe spanioloaica Adriana Cerezo Iglesias, care a intrat în posesia medaliei de argint. Panipak Wongpattanakit cucerise bronzul la Rio de Janeiro în 2016. Medaliile de bronz au fost adjudecate de israelianca Abishag Semberg şi sârboaica Tijana Bogdanovic.

Fotbal: Echipa feminină a SUA a revenit cu o victorie, 6-1 cu Noua Zeelandă

Echipa feminină de fotbal a Statelor Unite a revenit cu o victorie, impunându-se cu 6-1 în faţa Noii Zeelande, sâmbătă la Saitama, la trei zile după deruta cu Suedia (0-3) din meciul de debut la Jocurile Olimpice de la Tokyo, informează AFP.

Campioanele mondiale din 2019 şi marile favorite ale turneului olimpic, erau neînvinse în 44 de meciuri înainte de înfrângerea cu Suedia, finalista de la JO de la Rio.

Scrimă: Ungurul Aron Szilagyi, la al treilea titlu consecutiv la sabie

Ungurul Aron Szilagyi, în vârstă de 31 de ani, a devenit sâmbătă la Tokyo primul scrimer care câştigă trei titluri olimpice consecutive la sabie, o performanţă reuşită până în prezent doar de o femeie, floretista italiană Valentina Vezzali, informează AFP.

În finala probei individuale de sabie de la Jocurile Olimpice, Szilagyi, nr.4 mondial, l-a învins pe italianul Luigi Samele (11 mondial), adjudecându-şi a treia medalie olimpică de aur din carieră după Londra (2012) şi Rio de Janeiro (2016).

Japonezul Naohisa Takato (60 kg) a adus primul titlu pentru Japonia

Judoka japonez Naohisa Takato, triplu campion mondial şi medaliat cu bronz în 2016 la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a cucerit medalia olimpică de aur pentru prima oară, aducând totodată primul titlu pentru ţara sa, sâmbătă la Tokyo, informează AFP.

În finala categoriei 60 kg, Takato l-a învins pe taiwanezul Yung Wei Yan, locul 11 în clasamentul mondial, care a intrat în posesia medaliei de argint.

Medaliile de bronz au revenit kazahului Ieldos Smetov şi francezului Luka Mkheidze.

 

Tir cu arcul: Coreea de Sud, medaliată cu aur la dublu mixt

Coreea de Sud (An San, Kim Je-deok) a cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt la tir cu arcul în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a întrecut sâmbătă în finală, cu 5-3, echipa Olandei (Gabriela Schloesser, Steve Wijler), medaliată cu argint, informează AFP.

Medalia de bronz a revenit Mexicului (Alejandra Valencia, Luis Alvarez), care a trecut cu 6-2 de Turcia.

Judo: Kosovara Distria Krasniqi, campioană olimpică la categoria 48 kg

Kosovara Distria Krasniqi, nr.1 mondial şi campioana europeană en titre, a devenit campioană olimpică la judo la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală, prin waza-ari, pe japoneza Funa Tonaki, locul 3 în clasamentul mondial şi campioană mondială în 2017, care a intrat în posesia medaliei de bronz, sâmbătă la Tokyo, informează AFP.

Titlul lui Krasniqi este primul atribuit în turneul de judo, ce se desfăşoară la Nippon Budokan din Tokyo, unde au avut loc şi probele de judo de la JO din 1964.

Tânăra ucraineancă Daria Bilodid (20 ani), dublă campioană mondială, a obţinut una din medaliile de bronz, în timp ce cealaltă a revenit mongolei Urantsetseg Munkhbat.

Cea mai tânără sportivă, eliminată la debut

Jucătoarea siriană de tenis de masă Hend Zaza, în vârstă de 12 ani, cea mai tânără sportivă participantă la Jocurile Olimpice începând din 1968, a fost eliminată de la debutul său în turneul olimpic, sâmbătă la Tokyo, informează AFP.

Adolescenta a fost învinsă fără drept de apel, 4-0 (11-4, 11-9, 11-3, 11-5), de austriaca Jia Liu, în vârstă de 39 de ani.

După victoria sa la Campionatele de tenis de masă ale Asiei, Hend Zaza a devenit sportiva cea mai cunoscută din Siria.

În Japonia, şase sportivi sirieni, cinci bărbaţi şi o femeie, au făcut deplasarea. Delegaţia îi mai cuprinde pe Majd Eddin Ghazal (atletism), Maan Asaad (haltere), Ahmad Hamcho (echitaţie), Ayman Kelzieh (nataţie) şi Mohamad Maso (triatlon).

Medalie de aur la ciclism pe șosea pentru ecuadorianul Richard Carapaz

Ecuadorianul Richard Carapaz a cucerit medalia de aur în proba de ciclism pe şosea, cursa de fond, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, sâmbătă pe circuitul internaţional Fuji, fiind cronometrat pe distanţa de 234 km în 6h 05 min. 26 sec., în timp ce reprezentantul României, Eduard Michael Grosu, a abandonat după ce a făcut parte din prima evadare a zilei, informează agenţia EFE.

Fostul câştigător al Turului Italiei şi locul 3 la Turul Franţei în urmă cu o săptămână, a trecut singur linia de sosire, desprinzându-se pe final de un grup de 12 rutieri.

Medalia de argint a revenit belgianului Wout Van Aert, care l-a devansat la sprint pe slovenul Tadej Pogacar, recentul câştigător al Turului Franţei, care şi-adjudecat medalia de bronz, ambii la 1 min.07 sec.

Clasament final:
1. Richard Carapaz (Ecuador) 6:05,26
2. Wout van Aert (Belgia) la 1,07
3. Tadej Pogacar (Slovenia) 1,07
4. Bauke Mollema (Olanda) 1,07
5. Michael Woods (Canada) 1,07
6. Brandon McNulty (SUA) 1,07
7. David Gaudu (Franţa) 1,07
8. Rigoberto Uran (Columbia) 1,07

Proba pistol aer comprimat 10 metri

Iranianul Javad Foroughi a cucerit medalia de aur în finala probei de pistol aer comprimat 10 metri, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu 244,8 pct.

Medalia de argint a revenit sârbului Damir Mikec - 237,9 pct, în timp ce bronzul a fost obţinut de chinezul Pang Wei - 217,6 pct.

Clasament final:
1. Javad Foroughi (Iran) 244,8 pct
2. Damir Mikec (Serbia) 237,9
3. Pang Wei (China) 217,6
4. Pavlo Korostilov (Ucraina) 198,9
5. Christian Reitz (Germania) 176,6
6. Zhang Bowen (China) 158,2
7. Chaudhary Saurabh (India) 137,4
8. Kim Mose (Coreea de Sud) 115,8.

Căldura pune probleme tenismenilor. Djokovic s-a calificat fără probleme

Jucătorul rus Daniil Medvedev, Nr.2 mondial, a sugerat organizatorilor Jocurilor Olimpice de la Tokyo să decaleze pentru seară debutul meciurilor din turneul de tenis pentru a limita efectele căldurii de care au suferit sâmbătă jucătorii şi jucătoarele, în prima zi a turneului olimpic, relatează AFP.

"Eu cred că, la fel ca în Mexic, meciurile ar trebui să înceapă la ora 18:00, întrucât căldura este mai puţin apăsătoare", a declarat Medvedev, al cărui meci a debutat imediat după prânz în Japonia, cu temperaturi de 32 de grade.

Conform acestuia, condiţiile meteo sunt "printre cele mai dure" în care a jucat vreodată.

În ciuda acestui lucru, Medvedev, care concurează sub drapel neutru, s-a calificat în turul 2 după victoria în faţa kazahului Aleksandr Bublik, cu 6-4, 7-6 (10/8).

Medvedev îl va întâlni în runda următoare pe indianul Sumit Nagal (160).

Numărul 1 mondial Novak Djokovic s-a calificat fără probleme, sâmbătă, în turul secund al turneului olimpic masculin de tenis de la Tokyo, după ce l-a învins pe bolivianul Hugo Dellien (139), cu 6-2, 6-2, informează AFP.

Mare favorit la Toko, jucătorul sârb, care a câştigat anul acesta Openul Australiei, Roland Garros şi Wimbledon, este în căutarea Marelui Şlem, performanţă care în lumea tenisului constă în câştigarea în acelaşi an a celor patru turnee majore şi a Jocurilor Olimpice.

Doar germanca Steffi Graf a mai reuşit această performanţă în 1988.

Djokovic, care are în palmares o medalie de bronz la Beijing, îl va întâlni în turul 2 pe germanul Jan-Lennard Struff.

Judokan suspendat 

Judoka algerian Fethi Nourine, care a decis să renunţe la Jocurile Olimpice de la Tokyo pentru a nu concura cu un adversar israelian de partea sa de tablou, a fost suspendat de Federaţia internaţională de judo, iar acreditarea sa a fost retrasă, a anunţat IJF, citată de AFP.

Nourine trebuia mai întâi să-l înfrunte pe sudanezul Mohamed Abdalrasool, luni în primul tur, înainte de a-l întâlni pe israelianul Tohar Butbul în turul următor.

Sâmbătă, comisia executivă a IJF a anunţat că l-a suspendat provizoriu pe judoka şi pe antrenorul acestuia, Amar Benikhlef.

În consecinţă, Comitetul olimpic algerian a retras acreditările celor doi şi a precizat că ei vor reveni în Algeria

Nourine nu este la prima experienţă de acest gen, el procedând similar la Campionatele Mondiale din 2019 de la Tokyo.

Chinezoaica Hou Zhihui a cucerit medalia de aur în finala categoriei 49 kg la haltere

Chinezoaica Hou Zhihui a cucerit, sâmbătă, medalia de aur în finala categoriei 49 kg din cadrul concursului olimpic feminin de haltere de la Tokyo, cu 210 kg la total (94+116).

Medalia de argint a revenit indiencei Chanu Saikhom Mirabai - 202 kg (87+115), în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de indonezianca Windy Cantika Aisah - 194 kg (84 + 110).

Clasament final:
1. Hou Zhihui (China) 210 kg ( 94 + 116)
2. Chanu Saikhom Mirabai (India) 202 ( 87 + 115)
3. Windy Cantika Aisah (Indonezia) 194 ( 84 + 110)
4. Wan-Ling Fang (Taiwan) 181 ( 80 + 101)
5. Nina Sterckx (Belgia) 180 ( 81 + 99)
6. Ludia Marguiela Montero Ramos (Cuba) 178 ( 82 + 96)

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?
Crossuri parteneri
DCBusiness.ro
DCBusiness.ro
DCMedical.ro
DCMedical.ro
StiriDiaspora.ro
StiriDiaspora.ro
DefenseRomania.ro
DefenseRomania.ro
Spectacola.ro
Spectacola.ro