Irina Begu - Leonie Kung, REZULTAT în optimile de finală ale turneului WTA de la Praga
Autor: Anca Murgoci
Irina Begu
Irina Begu
Irina Begu şi elveţianca Leonie Kung joacă, în aceste momente, la Praga.

UPDATE: Irina Begu a reușit să o învingă pe Leonie Kung, scor 6-7 (3), 7-5, 7-6, după trei ore și jumătate de tenis. Astfel a obținut calificarea în sferturile turneului WTA de la Praga.

-----

Amintim că meciul dintre jucătoarea română de tenis Irina Begu şi elveţianca Leonie Kung a fost suspendat, joi, din cauza întunericului, după primul set, câştigat cu 7-6 (3) de sportiva din Ţara Cantoanelor, joi seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari.

Begu (29 ani, 82 WTA) a fost condusă cu 2-0, dar a reuşit să câştige trei ghemuri la rând (3-2). Apoi, românca şi-a pierdut serviciul de două ori, a realizat un break, a salvat o minge de set la 4-5, dar a dus setul în tiebreak, adjudecat de Kung cu 7-3.

Vineri, s-a reluat meciul, iar al doilea set a fost câștigat de Irina Begu cu scorul 7-5.

REVENIM, DIN MOMENT ÎN MOMENT, CU REZULTATUL MECIULUI!