![Foto: ISU Alba Foto: ISU Alba](https://media.dcnews.ro/image/202107/w670/inundatprc-ccprc-a6ii-iprc-ccprc-82n-romaprc-ccprc-82nia--36-localitaprc-ccprc-86tprc-ccprc-a6i-afectate--persoane-izolate_17592300.jpg)
În ultimele 24 de ore, ploile abundente au produs efecte în 36 localități din 15 județe (AB, AG, BT, BV, CJ, CS, CV, DB, HD, NT, OT, PH, SB, TL și TM), unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 19 case, 7 anexe gospodărești, 56 curți, 70 beciuri/subsoluri.
De asemenea, pompierii au acționat și pentru degajarea a 13 copaci căzuți pe carosabil, fiind afectate 3 autoturisme.
Situații gestionate în cursul zilei de ieri:
În localitatea Rucăr, 20 de persoane cazate la o pensiune au fost temporar izolate din cauza unei viituri, acestea nu au prezentat probleme medicale.
O altă misiune care a presupus atenție sporită din partea salvatorilor a avut loc în localitatea Lerești, unde din cauza unei viituri, accesul către Cabana Voinea a fost temporar blocat, fiind evacuate 60 de persoane care se aflau în proximitatea răului, fără a necesita îngrijiri medicale.
În Campingul Zănoaga (DB), din cauza unei viituri produse în cursul nopții, 25 de persoane au fost temporar blocate cu rulotele/autoturismele în camping. Apele s-au retras, ulterior persoanele au părăsit locația.
Persoane evacuate din calea apelor și adăpostite la mănăstire
Pompierii au intervenit și în localitatea Bușteni (PH), unde, din cauza unei viituri, 8 persoane au fost evacuate preventiv, fiind relocate la Mănăstirea Bușteni.
Traficul rutier a fost blocat pe 1 drum județean (DJ 714/DB) și restricționat pe 1 drum național (DN 74A/AB) din cauza unui podeț avariat de viituri, au fost temporar afectat pe 4 drumuri naționale (DN 75/AB, DN 2D/CV, DN 68A/HD și DN 1/PH) și 3 drumuri județene (DJ 121C/CV, DJ 687D/HD și DJ 687E/HD), din cauza arborilor căzuți pe carosabil a apei și aluviunilor de pe carosabil.
La acest moment, nu sunt intervenții în desfășurare pentru înlăturarea efectelor hidrometeorologice.
Totodată, având în vedere informarea meteorologică emisă de Administrația Națională de Meteorologie, care vizează instabilitate atmosferică în întreaga țară, pompierii rămân la datorie pentru intervenția promptă la solicitările cetățenilor aflați în dificultate, iar dinamica evenimentelor din teren va fi atent monitorizată de Centrul Operațional Național, pentru dispunerea imediată a măsurilor necesare optimizării misiunilor de răspuns.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video