Inter - Milan, rezultat derby. Victorie dramatică în ultimul minut
Autor: Darius Muresan
Echipa Internazionale Milano a învins la limită, cu scorul de 1-0, formaţia AC Milan, în "Derby della Madonnina", aşa cum este supranumit duelul dintre cele două mari rivale milaneze, disputat duminică seara, în cadrul etapei a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Căpitanul lui Inter, argentinianul Mauro Icardi, a marcat unicul gol al întâlnirii de pe San Siro, în cel de-al doilea minut de prelungiri, profitând de o ezitare a portarului lui AC Milan, Gianluigi Donnarumma.

Graţie acestui succes, elevii antrenorului Luciano Spalletti se menţin pe podiumul din Serie A, la două puncte în spatele ocupantei locului secund, Napoli, şi la şase puncte distanţă de liderul Juventus Torino.

Rezultate:

AS Roma - SPAL Ferrara 0-2
Au marcat: Petagna (38 - penalty), Bonifazi (56).

Juventus Torino - Genoa 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo (18), respectiv Bessa (67).
Portarul Ionuţ Radu a fost integralist la Genoa.

Udinese - Napoli 0-3
Au marcat: Fabian (14), Mertens (82 - penalty), Rog (85).

Frosinone - Empoli 3-3
Au marcat: Silvestre (8 - autogol), Ciofani (54 - penalty, 63), respectiv Zajc (32), Silvestre (48), Ucan (79).

Bologna - Torino FC 2-2
Au marcat: Santander (59), Calabresi (77), respectiv Iago Falque (13), Baselli (54).

Parma - Lazio Roma 0-2
Au marcat: Immobile (81 - penalty), Correa (90+4).
Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist la Lazio.

Chievo Verona - Atalanta Bergamo 1-5
Au marcat: Birsa (84 - penalty), respectiv De Roon (25), Ilicic (28, 50, 52), Gosens (72).

Fiorentina - Cagliari 1-1
Au marcat: Veretout (60 - penalty), respectiv Pavoletti (69).

Inter Milano - AC Milan 1-0
A marcat: Icardi (90+2).

Luni se dispută partida Sampdoria Genova - Sassuolo.

Clasament: 1. Juventus - 25 puncte, 2. Napoli - 21 puncte, 3. Inter Milano - 19 punte, 4. Lazio Roma - 18 puncte, 5. Fiorentina - 14 puncte etc.