![Foto: Andrea Piacquadio - Pexels Foto: Andrea Piacquadio - Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202107/w670/depresie---pexels-andrea-piacquadio-3807730_28125500.jpg)
"Este adevărat că celula reproductivă are foarte multe particularităţi în ceea ce priveşte transplantul. Eu activez în cadrul Agenţiei Naţionale de Transplant pe departamentul ‚Celulă’, ceea ce înseamnă că în atribuţiile mele intră inclusiv celula reproductivă.
În România avem, ca şi la nivelul tuturor celorlalte ţări, probleme în ceea ce priveşte infertilitatea. (...) Aceasta poate avea consecinţe grave, din punct de vedere medical, socio-economic şi emoţional la nivelul familiilor dar şi la nivelul societăţii, având în vedere că un procent de până la 15% din persoanele care suferă de infertilitate au simptome grave de depresie.
La acest moment, publicaţiile de specialitate consideră că necesitatea de proceduri de reproducere umană asistată este undeva situată la 1.500 de cicluri la milionul de locuitori. Dacă facem o socoteală, asta înseamnă că România, dacă considerăm că avem undeva la 20 de milioane de locuitori, poate 19, numărul de cicluri necesare este foarte mare", a subliniat Ioana Rugescu.
Care este situaţia în România
"Din păcate, la noi în ţară cifrele nu stau atât de bine şi părerea mea este că lucrul acesta se datorează nu numai factorilor sociali, dar şi factorilor economici. De aceea este necesar suportul statului din acest punct de vedere.
La momentul acesta, Agenţia Naţională de Transplant coordonează activitatea centrelor acreditate şi participă la evaluarea acestor centre din punctul de vedere al îndeplinirii criteriilor legislative şi acreditează aceste centre pentru transplantul de celule reproductive sau ca bancă de celule reproductive. Avem, la momentul acesta, un număr de 31 de unităţii sanitare acreditate ca şi bancă de celule reproductive, dar şi ca transplant de celule reproductive, adică se ocupă, practic, de reproducere umană asistată. Din păcate, doar două sunt de stat – Spitalul Judeţean Cluj şi Spitalul ‚Panait Sîrbu’ din Bucureşti", a declarat, în cadrul emisiunii "Academia de Sănătate", biologul și embriologul Ioana Adina Rugescu.
VIDEO:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video