![](https://media.dcnews.ro/image/201804/w670/incendiu_padure_mic_71216200.jpg)
Un incendiu a izbucnit, vineri seara, conform România Tv, într-o pădure de pin din Parcul Naţional Domogled – Valea Cernei, din judeţul Caraş-Severin, fiind afectată o suprafaţă de aproximativ un hectar.
Conform sursei amintite, care citează reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Caraş-Severin, incendiul a fost observat de un turist care se afla vineri seara în Parcul Naţional Domogled – Valea Cernei. Acesta a sunat la 112.
Zece angajaţi ai Ocolului Silvic Băile Herculane au ajuns în zonă şi acţionează pentru lichidarea incendiului, iar alţi 20 de pompieri militari din cadrul Detaşamentului de Pompieri Reşiţa şi Caransebeş se deplasează la faţa locului, la ora transmiterii acestei ştiri.
"Incendiul se manifestă la fondul forestier (pădure de pin) pe o suprafaţă de aproximativ un hectar. Este deficil de ajuns pentru că distanţa dintre Băile Herculane şi locul intervenţiei este de aproximativ 25 kilometri, din care 15 kilometri drum neamenajat (pantă abruptă)", au apus reprezentanţii ISU Caraş-Severin, pentru România tv.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video