![](https://media.dcnews.ro/nxt/dcnews_noimg.png)
Secretarul comunei Comarna, Costică Achirei, a declarat presei că anul acesta vor fi culese doar două tone de cireşe la hectar, spre deosebire de cele opt tone strânse în cursul anului 2018. Asta deşi proprietarii de livezi vând kilogramul de cireşe cu 5 sau 6 lei. Anul trecut, cea mai mare parte din producţie a mers spre Italia, însă anul acesta exportul este grav afectat.
"Pe teritoriul localităţii Comarna avem 400 de hectare cultivate cu cireşi. Din cauza ploilor reci din timpul polenizării, jumătate dintre flori au fost afectate. De asemenea, ploile care au căzut în ultimele zece zile au afectat încă 20% din fructe, ele fiind în curs de putrezire. Fructele crapă de la prea multă apă de ploaie, dar nu avem ce face cu natura. Ceea ce a rămas va fi cules pentru export, numai că nu va mai fi aceeaşi cantitate ca anul trecut. Dacă anul trecut plecau câte două TIR-uri pe zi, anul acesta vor pleca două TIR-uri din toată localitatea", a spus Costică Achirei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video