![](https://media.dcnews.ro/nxt/dcnews_noimg.png)
'Din păcate ne-am confruntat cu unele accidentări, mă refer la Mădălina Molie (categoria 64 kg, U23) şi la Paul Dumitraşcu (categoria 73 kg, U20). Molie s-a accidentat aseară la umăr la ultimele aruncări, dar cu toate astea a reuşit un aur la smuls şi două medalii de argint, la aruncat şi total. Iar Dumitraşcu a simţit dureri şi am preferat să nu riscăm şi să îl băgăm în competiţie pentru a-l menaja în vederea următoarelor competiţii. Parcursul lor de calificare la Jocurile Olimpice este afectat şi nu prea de aceste accidentări, în sensul în care mai sunt şi alte competiţii în care pot să îşi îmbunătăţească punctajul. Acum depinde şi de cât de mult durează recuperarea lor. Să sperăm că nu le va afecta calificarea. Pe noi cel mai mult ne interesează să câştigăm o medalie la Tokyo. Asta e tot ce contează. Noi avem mai mulţi sportivi în cursa pentru calificare, să vedem câţi putem duce acolo, 2, 3, 4... ne dorim cât mai mulţi. Din păcate la băieţi stăm destul de slăbuţ la calificare', a afirmat Vlad. Preşedintele a explicat că România şi-a îndeplinit deja obiectivul la Campionatele Europene de juniori şi tineret de la Bucureşti.
'Este o competiţie importantă pentru toţi sportivii, nu numai pentru ai noştri. De aceea ne şi bucurăm de o participare majoră, adică peste 300 de sportivi. Legat de sportivii noştri, cei care au concurat până azi şi-au îndeplinit obiectivele. Noi în probele olimpice aveam ca obiective 2 medalii la tineret şi 2 la juniori, iar ele sunt îndeplinite. Dar eu sper să mai reuşim câteva medalii în continuare. În total am depăşit numărul de medalii de la ediţia precedentă. Să vedem dacă vom reuşi să mai câştigăm', a precizat Nicu Vlad.
Sportivul român Paul Dumitraşcu, medaliat cu argint la Campionatele Mondiale de juniori din acest an (Fiji), s-a retras, luni, din concurs la categoria 73 de kilograme (secţiunea Under-20) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti, din cauza unei accidentări la spate. Tot luni, Mădălina Bianca Molie s-a accidentat la umăr în concursul de la categoria 64 de kilograme (secţiunea U23), acolo unde a reuşit totuşi să cucerească o medalie de aur şi două de argint. Bilanţul de până acum al României la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret este de 21 medalii, 4 de aur, 10 de argint şi 7 de bronz.
România avea ca obiectiv câştigarea a 5-7 medalii la această competiţie, care este criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. România a încheiat Campionatele Europene de haltere pentru juniori (U20) şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia), în 2018, cu un bilanţ de 20 de medalii, dintre care 8 de aur, 4 de argint şi 8 de bronz, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video