Halep, clasament WTA după US Open. Ce se întâmplă cu diferența de puncte
Autor: Darius Muresan
Simona Halep
Simona Halep a fost eliminată surprinzător la US Open, dar surprizele au dominat turneul american, astfel că sportiva noastră rămâne lider autoritar în clasamentul WTA.

Un singur nume mai putea să se apropie la mai puțin de 2000 de puncte de numărul unu mondial, dar a pierdut de asemenea la US Open, informează Digi Sport.

E vorba de Elina Svitolina care a fost și ea eliminată în faza optimilor de finală, la fel ca și la ediția precedentă, și a ratat șansa să micșoreze diferența ce o desparte de Halep. În acest moment, sportiva din Ucraina are un total de 4555 de puncte, dar, dacă s-ar fi impus la Flushing Meadows, ar fi ajuns la 6.315 de puncte. Ea ar fi urcat de pe locul 6, până pe poziția secundă.

Eliminată în prima manşă la New York, Simona Halep, cu 8061 de puncte, are în acest moment 2.086 de puncte în plus faţă de ocupanta locului secund, Caroline Wozniacki, mai scrie sursa citată. Astfel, Simona rămâne lider autoritar în clasamentul WTA.