Halep-Begu, în sferturi la dublu la Madrid
Autor: Bogdan Bolojan
Româncele Irina Begu și Simona Halep au reușit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Madrid (WTA).

Begu și Halep au obținut victoria după 63 de minute, în urma unei reveniri de senzație în setul secund.

Cele două românce și-au adjudecat primul set relativ ușor, cu 6-2, și au început cu dreptul și actul secund (1-0). Însă, Hibino și Rosolska au reușit să câștige nu mai puțin de cinci ghemuri la rând și se părea că meciul va ajunge în super tie break. Simona și Irina au ridicat nivelul și au adunat punct după punct, au reușit egalarea (5-5), au trecut în avantaj grație serviciului, iar apoi au încheiat conturile cu break (7-5), relatează Agerpres.