![](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/hai-sa-dam-mana-cu-mana-millenium-si-nicolae-voiculet--in-spectacol-la-tulcea_85663800.jpg)
Consiliul Județean Tulcea și Primăria Municipiului Tulcea invită publicul la spectacolul artistic „Hai să dăm mână cu mână“ organizat pentru a marca împlinirea a 164 de ani de la Unirea Principatelor Române. Evenimentul va avea loc pe data de 24 ianuarie 2023, începând cu ora 12.00, în Piața Civică din municipiul Tulcea.
Pe scena tulceană vor urca trupa Millenium, Nicolae Voiculeț, Ilie Caraș, Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei“, Ansamblul Artistic „Danubius“ și Ansamblul „Cununița“ din Topolog.
Senatul României a adoptat, la 2 iunie 2014, proiectul de lege pentru declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, zi de sărbătoare naţională. La 3 decembrie, Camera Deputaţilor adopta Legea nr. 171/2014 pentru declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, potrivit căreia autorităţile administraţiei publice centrale şi locale pot organiza şi sprijini logistic şi material manifestări cultural-artistice dedicate acestei zile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video