Girondins Bordeaux - FC Nantes 2-0, în campionatul Franţei
Autor: Rodica Mitu
Echipa Girondins Bordeaux a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia FC Nantes, într-un meci contând pentru etapa a 12.a a campionatului de fotbal al Franţei, disputat duminică.

Elevii antrenorului Paulo Sousa au deschis scorul în prima repriză, în urma unui contraatac fructificat de Francois Kamano (37), iar apoi şi-au majorat avantajul în minutul 57, graţie reuşitei sud-coreanului Hwang Ui-jo (57), care a fost coautor şi la prima reuşită a gazdelor. Bordeaux, care venea după două înfrângeri consecutive în campionat, cu Saint-Etienne (0-1) şi Lille (0-3), a urcat pe locul 7 în clasament, cu 18 puncte, în timp ce Nantes a rămas pe ultima treaptă a podiumului, cu 19 puncte.

Lider peste Paris Saint-Germain, cu 27 puncte, urmată de Angers, cu 20 puncte. Duminică seara se mai dispută alte două meciuri în Ligue 1, Nice - Reims şi AS Saint-Etienne - AS Monaco, potrivit Agerpres.