Gimnastică: Andrei Groza şi Doru Iacob au câştigat toate probele la Coupe Avenir
Autor: DCNews Team

Gimnaştii români Andrei Groza şi Doru Iacob, componenţi ai lotului de juniori, au dominat categoric a 13-a ediţie a „Coupe Avenir“, desfăşurată în localitatea belgiană Malmedy. Groza şi Iacob au câştigat toate probele. Competiţia a reunit sportivi şi sportive din 14 ţări, printre care România, Rusia, Marea Britanie şi Italia.

Andrei Groza s-a impus la individual compus cu 81.650, devansându-l pe Doru Iacob, care a avut în final 81.000 p, tot lor revenindu-le şi succesul la echipe, informează Agerpres.

În concursul pe aparate, cei doi au avut următoarele rezultate: Groza: 13.400 (sol), 12.350 (cal), 13.350 (inele), 15.600 (sărituri), 13.750 (paralele), 13.200 (bară); Doru Iacob: 13.900 (sol), 13.950 (cal), 13.200 (inele), 14.700 (sărituri), 12.750 (paralele), 12.500 (bară). Groza s-a impus la sărituri, bară, paralele şi sol, în timp ce Iacob a câştigat la inele şi cal.

În competiţia feminină, în care România nu a luat parte, a fost o luptă strânsă, în care Marea Britanie s-a impus în faţa Italiei şi Germaniei.