![preoti pungesti preoti pungesti](https://media.dcnews.ro/image/201310/w670/preoti-pungesti.jpg)
Compania Chevron a suspendat campania de informare din poartă în poartă a locuitorilor din Pungeşti, cu privire la explorarea gazelor de şist. Campania a fost declanşată în urmă cu câteva zile, însă a fost suspendată miercuri, din cauza unor localnici care au desfăşurat acţiuni de intimidare a reprezentanţilor companiei petroliere.
Mai mulţi localnici ar fi împins maşinile celor de la firma angajată de Chevron pentru a derula campania de informare, aceştia fiind nevoiţi să se blocheze în interior pentru a nu fi agresaţi.
"Chevron poate confirma astăzi (n.r. - miercuri) suspendarea activităţilor de informare din comuna Pungeşti, judeţul Vaslui, ca urmare a protestelor din cadrul comunităţii. Prioritatea noastră este să desfăşurăm aceste activităţi de informare într-un mod sigur şi responsabil, însă acest lucru nu a fost posibil astăzi", se arată într-un comunicat transmis de compania Chevron, citat de Mediafax.
Vezi și: Campanie de informare din poartă în poartă, începută de Chevron la Pungești
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video