![Avocado Avocado](https://media.dcnews.ro/image/201810/w670/avocado_98115600.jpg)
Avocado
Pe lângă faptul că are un conținut scăzut de zahăr, avocado este sățios și sănătos. Acest fruct conține un indice glicemic de 10 și oferă 160 kilocalorii la 100 grame.
Lămâie
Bogată în vitamina C și crește absorbția fierului în organism, lămâia ajută la prevenirea bolilor cardiovasculare și îmbunătățește digestia. Lămâia are un indice glicemic de 20, iar sucul de lămâie are 7 kilocalorii la 100 grame.
Cireșe
Aceste fructe delicioase, pe lângă faptul că sunt bogate în antioxidanți și curăță rinichii, au un indice glicemic de 25 și doar 47 kilocalorii la 100 grame.
Grapefruit
Un alt fruct citric bogat în vitamina C care favorizează formarea colagenului și stimulează funcționarea sistemului imunitar este grapefruitul. Acesta are un indice glicemic de 26 și oferă doar 30 kilocalorii la 100 grame.
Piersici
Excelente pentru menținerea sănătății pielii, precum și pentru întărirea sistemului imunitar, piersicile au un indice glicemic de 26, iar aportul lor caloric este de 37 kilocalorii la 100 grame.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video