Franța. Paris Saint-Germain, calificată în semifinale
Autor: Bogdan Cotigă
Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, învingând cu scorul de 3-0 formaţia Dijon, într-o partidă disputată marţi seara pe stadionul parizian Parc des Princes.

Argentinianul Angel Di Maria a reuşit o dublă pentru PSG, în minutele 8 şi 28, rezultatul final al întâlnirii fiind stabilit de Thomas Meunier, în repriza secundă (76). Paris Saint-Germain, cvadruplă deţinătoare a Cupei Franţei, a evoluat în acest joc fără cele trei vedete din atacul său, Edinson Cavani, Neymar (ambii accidentaţi) şi Kylian Mbappe, care a fost doar rezervă.

Miercuri vor avea loc alte două partide din sferturile de finală, Rennes - Orleans (D2) şi Olympique Lyon - Caen, în timp ce întâlnirea dintre formaţia de liga a patra Vitre şi FC Nantes, echipa portarului român Ciprian Tătăruşanu, se va disputa pe 6 martie. Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele Cupei Franţei va avea loc joi, 28 februarie.