Fotbal: Senegal, prima finalistă a Cupei Africii pe Naţiuni 2019, după 1-0 cu Tunisia
Selecţionata Senegalului s-a calificat, duminică, în finala Cupei Africii pe Naţiuni 2019, după ce a învins formaţia Tunisiei cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, la Cairo, în prima semifinală a turneului găzduit de Egipt.

Diferenţa a fost făcută de autogolul lui Dylan Bronn, din min. 101, în urma unei greşeli uriaşe a portarului Moez Hassen.

Leii din Teranga au dominat prima repriză şi au avut o bară, prin Youssouf Sabaly. Tunisia a ratat un penalty în min. 75, prin Ferjani Sassi, şutul acestuia fiind apărat de portarul Alfred Gomis. Şi Senegalul a ratat un penalty, în min. 78, prin Henri Saivet, portarul Hassen apărând şutul acestuia. Tunisia a mai primit un penalty în min. 113, dar în cele din urmă arbitrul Bamlak Tessema Weyesa a revenit asupra deciziei după consultarea a arbitrajului video.

Senegalul vizează primul său titlu de campioană a Africii, la 17 ani după ce a jucat prima finală.

Pe 19 iulie, senegalezii vor juca pentru trofeu cu învingătoarea din a doua semifinală, care le opune duminică pe Algeria şi Nigeria, tot la Cairo.

Au evoluat echipele:
Senegal: Gomis - Gassama (Wague, 110), Kouyate (căpitan), Koulibaly, Sabaly - Saivet, B. Ndiaye (S. Sane, 81), I. G. Gueye - K. Diatta (I. Sarr, 68), M. Niang (M. Diagne, 64), Mane. Selecţioner: Aliou Cisse.
Tunisia: Hassen - Draeger, Meriah, Bronn, Haddadi - Skhiri, Sassi (Badri, 105), Ben Mohamed (Chaalali, 82) - Khazri, Al Khenissi (Chaouat, 118), Msakni (căpitan; Sliti, 46). Selecţioner: Alain Giresse.

Arbitru: Bamlak Tessema Weyesa (Etiopia).