Fotbal Liga I FCSB-Viitorul. FCSB părăsește ultimul loc
Autor: Eduard Pascu
FCSB a întâlnit-o, duminică, 1 septembrie, pe FC Viitorul, în a opta etapă din Liga 1. După cinci înfrângeri la rând, eliminați din Europa Legue jucătorii FCSB-ului aveau nevoie ca de aer de o victorie. Doar 4.800 de spectatori au asistat la acest meci. Viitorul putea, în caz de victorie, să urce pe primul loc în clasament.

Final de meci. FCSB urcă pe locul 10 în clasament

Minutul 90+2. FCSB face schimbare la trecerea timpului. Intră Roman și iese Adi Popa

Minutul 90.  Șut al lui Florinel Coman dar Căbuz boxează

Minutul 88. Florinel Coman trage din afara careului de 16 metri puțin pe lângă bara din stânga a porții apărată de Căbuz

Minutul 85. Ciobanu trage din unghi în Bălgrădean

Minutul 84. Ciobanu trage puțin peste poartă. Imediat Bălgrădean se prăbușeșete pe teren acuzând o accidentare. Cu puțin timp înainte și Pintili făcuse același lucru.

Minutul 81.  Bodgan Țîru greșește din nou. Florinel Coman scapă spre poartă îi pasează lui Gnohere care trage în bară

Minutul 80. Florinel Coman trage slab și reține Căbuz

Minutul 72. Florinel Coman se joacă cu apărarea Viitorului. Căbuz respinge în față și Țâru trimite în corner

Minutul 66.  Scapă Gnohere spre poarta Viitorului dar iese Căbuz și culege balonul de la picioarele atacantului

Minutul 66. Iese Houri și intră Bradley de Nooijer

Minutul 65. Gnohere înscrie în urma unei erori a lui Țâru 2-1

Minutul 63. Rivaldinho trage de la 6 metri, din unghi, în Bălgrădean

Minutul 61. Cartonaș galben pentru Houri în urma unui atac întârziat

Minutul 59. Lovitură liberă de la 28 de metri pentru Viitorul. Ciobanu trage peste poarta lui Bălgrădean

Minutul 58. Nimic notabil până în acest moment

Pauză

Minutul 45+1. Gabi Iancu scapă spre poartă din pasa lui Rivalihno și înscrie 1-1

Minutul 45.  Bălgrădean iese greșit la o centrare și Gabi Iancu reia pe lângă poartă

Minutul 44.  Ovidiu Popascu trage din colțul careului de 6 metri pe lângă poartă

Minutul 42. Iacob (Viitorul) încasează un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Adi Popa

Minutul 40. Iancu trage de la 12 metri în brațele lui Bălgrădean

Minutul 38. Adi Popa deschide scorul 1-0

Minutul 36. Răzvan Oaidă încasează un galben

Minutul 33. Schimbare la Viitorul. George Ganea s-a accidentat şi e înlocuit de Andrei Ciobanu

Minutul 33. Ovidiu Popescu primește un cartonaș galben pentru un atac întârziat.

Minutul 30.  Gabi Iancu trage de la mare distanță pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Minutul 28. Presingul sufocant al FCSB-ului nu lasă Viitorul să iasă din propriul teren

Minutul 27. Adi Popa scapă pe dreapta, centrează în forță, dar nu este nimeni la finalizare

Minutul 25.  O bâlbâială în careul Viitorului și Vînă trage pe lângă poartă

Minutul 22. Meciul curge spre o singură poartă: a Viitorului.

Minutul 19. Portarul Bălgrădean acuză o accidentare și primește îngrijiri

Minutul 18. Bate Vână și apără Căbuz

Minutul 17. Hora este falultat în careu. Lovitură de la 11 metri pentru FCSB

Minutul 16. Adi Popa trage de la 11 metri într-un adversar. Scorul rămâne 0-0

Minutul 11.  Șut al lui Florinel Coman și reține portarul Viitorului, Căbuz

Minutul 7. Rivaldinho pasează cu călcâiul iar Iancu trage peste poartă de la 25 de metri

Minutul 6. Scapă Adi Popa din marcaj dar nefiind ajutat de nimeni se închide singur și faza rămâne fără rezultat

Minutul 4. Centrare a lui Panțîru de partea stângă dar nu ajunge la Pintili

În primele două minute, cinci falturi și de-o parte și de alta. Jocul este fragmentat des.

A început partida

"Roș-albaștrii" au primit o veste importantă. Ioan Hora a revenit după accidentare și va face parte din "primul 11" în meciul de la Pitești în fața echipei lui Hagi.

Anunţul a fost făcut de directorul sportiv al echipei, Narcis Răducan: ”Începem să mai respirăm şi noi pentru că revine Hora! Va juca cu Viitorul, asta e clar”, a spus acesta, pentru Digi Sport.

Echipele de start:

FCSB

Bălgrădean - Valentin Crețu, Mihai Pintilii, Soiledis, Ionuț Panțîru - Răzvan Oaidă, Ovidiu Popescu, Ionuț Vînă - Adrian Popa, Ioan Hora, Florinel Coman Rezerve: Toma Niga, Claudiu Belu, Thierry Moutinho, Salomao, Mihai Roman, Harlem Gnohere, Florin Tănase

Viitorul

Cătălin Căbuz - Radu Boboc, Paul Iacob, Bogdan Țîru, Mladen - Lyes Houri, Andrei Artean, Vlad Achim - George Ganea, Rivaldinho, Gabriel Iancu Rezerve: Valentin Cojocaru, Steliano Filip, Bradley de Nooijer, Carlos Casap, Andreas Calcan, Andrei Ciobanu, Alexi Pitu În clasamentul Ligii 1, FC Viitorul se află pe locul 4, iar FCSB se poziţionează pe ultimul loc.

Antrenorul echipei de fotbal FCSB, Bogdan Vintilă, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că formaţia sa, care a fost eliminată din Europa League şi ocupă în prezent ultimul loc în clasamentul Ligii I, are nevoie de un restart, iar el speră ca acesta să vină în partida cu FC Viitorul de duminică seara.

"Suntem în faţa unui joc foarte important, cu o echipă bună a campionatului care are un antrenor foarte bun. Încercăm să intrăm pe teren cu gândul de a câştiga, pentru că suntem într-o situaţie care nu ne dă loc de întors. Trebuie să adunăm puncte. Iar prima ocazie este mâine seară. Eu zic că avem şansa noastră. Ştiu ce joacă domnul Hagi. Vom încerca să îi blocăm şi să ne punem calităţile în evidenţă, pentru că avem jucători buni şi foarte buni aici. Va fi un duel interesant. Am învăţat de la domnul Hagi absolut tot ce ştiu. În viaţa unei echipe există un ciclu şi vine un moment când trebuie să restartezi totul. Iar eu consider că acum e momentul să o luăm de la început, să lăsăm orgoliile şi să punem mâna la muncă. Trebuie să ne înhămăm la o muncă titanică pentru a ieşi din această zonă a clasamentului. Am venit să muncesc, am avut 6 antrenamente până acum. A trebuit să lucrez la mentalul jucătorilor. Avem posibilitate să ieşim din această zonă pentru că văd ce jucători avem, ce condiţii avem. Ne trebuie un restart, un declic, atât, şi sper ca el să vină în meciul cu FC Viitorul", a spus Vintilă.