Formula 1: Max Verstappen a câştigat MP al Azerbaidjanului. Leclerc a abandonat cursa
Olandezul Max Verstappen (Red Bull), deţinător al titlului şi lider al clasamentului piloţilor, a câştigat duminică Marele Premiu al Azerbaidjanului de la Baku, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, în care monegascul Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, a abandonat după 20 de tururi din cauza unei probleme la motor.

Max Verstappen este al şaselea învingător diferit în şase curse în MP al Azerbaidjanului, notează Reuters. Red Bull a reuşit dubla la Baku, locul 2 revenindu-i mexicanului Sergio Perez, învingător aici în urmă cu un an.

Podiumul a fost completat de britanicul George Russell (Mercedes), pe poziţia a 4-a fiind compatriotul şi coechipierul acestuia, Lewis Hamilton. Pe locul 5 a urcat francezul Pierre Gasly (AlphaTauri), iar pe 6, germanul Sebastian Vettel (Aston Martin).

Charles Leclerc a fost nevoit să abandoneze după ce obţinuse sâmbătă al patrulea său pole position consecutiv şi al şaselea din acest sezon.

MP a adus şi abandonul celui de-al doilea pilot Ferrari, spaniolul Carlos Sainz. Monegascul nu a câştigat niciuna din ultimele patru curse în care a plecat din pole position. Verstappen şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloţilor, având 31 de puncte mai mult decât Sergio Perez şi 34 mai mult decât Leclerc.

16. Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes) 5 tururi

Cel mai bun tur în cursă: Sergio Perez (Mexic/Red Bull), 1:46.046 în turul 36.

Au abandonat: Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari), în turul 9; Charles Leclerc (Monaco/Ferrari), turul 20; Zhou Guanyu (China/Alfa Romeo), turul 23; Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari), turul 32; Lance Stroll (Canada/Aston Martin), turul 47.

Clasamentul piloţilor:

1. Max Verstappen (Olanda) 150 puncte 2. Sergio Perez (Mexic) 129 3. Charles Leclerc (Monaco) 116 4. George Russell (Marea Britanie) 99 5. Carlos Sainz Jr (Spania) 83 6. Lewis Hamilton (Marea Britanie) 62 7. Lando Norris (Marea Britanie) 50 8. Valtteri Bottas (Finlanda) 40 9. Esteban Ocon (Franţa) 31 10. Pierre Gasly (Franţa) 16 11. Fernando Alonso (Spania) 16 12. Kevin Magnussen (Danemarca) 15 13. Daniel Ricciardo (Australia) 15 14. Sebastian Vettel (Germania) 13 15. Yuki Tsunoda (Japonia) 11 16. Alexander Albon (Thailanda) 3 17. Lance Stroll (Canada) 2 18. Zhou Guanyu (China) 1 19. Mick Schumacher (Germania) 0 20.

Nico Hulkenberg (Germania) 0 21. Nicholas Latifi (Canada) 0 Clasamentul constructorilor: 1. Red Bull 279 puncte 2. Ferrari 199 3. Mercedes 161 4. McLaren-Mercedes 65 5. Alpine-Renault 47 6. Alfa Romeo 41 7. AlphaTauri-Red Bull 27 8. Haas-Ferrari 15 9. Aston Martin-Mercedes 15 10. Williams-Mercedes 3, notează Agerpres.