Formula 1. Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Bahrainului
Autor: Alexandru Ichim
Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului a fost câștigat duminică de către Lewis Hamilton.

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campion mondial en titre, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, desfăşurat pe circuitul de la Sakhir (5,412 km), scrie AFP, scrie Agerpres.

Cursa, în care Hamilton a plecat din pole position, a fost marcată de accidentul în care a fost implicat francezul Romain Grosjean (Haas), ce a scăpat doar cu răni uşoare după ce s-a izbit cu monopostul de parapeţii de protecţie de pe marginea pistei, chiar în primul tur, impact în urma căruia maşina i-a luat foc.

Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda) şi thailandezul Alexander Albon (Red Bull-Honda).