![Inquam Photos / Ovidiu Dumitru Matiu Inquam Photos / Ovidiu Dumitru Matiu](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/coman-corvinul--reactie-dupa-castigarea--in-premiera--a-cupei-romaniei-este-o-poveste-frumoasa-ce-s-a-intamplat_50827100.jpg)
Corvinul Hunedoara a câștigat, în premieră, Cupa României, după ce învins formația Oțelul Galați, la loviturile de departajare și va merge în Europe League
Marius Coman, deși a ratat primul șut pe poarta apărat de Pap, la penalty-uri, a oferit o primă reacție după victoria entuziasmată. ”Cel de sus a fost cu noi. Este o poveste frumoasă ce s-a întâmplat. Chiar dacă nu am avut drept, sportiv am promovat. Am jucat cu trei echipe din Liga 1 și am văzut că nu au trei capete. Am văzut că ne pute bate cu ei. Vom petrece mult”, a spus Marius Coman, la flash-interviu, scrie digisport.ro.
La prima sa finală, Corvinul, formație de ligă secundă, a câștigat trofeul și are șansa de a evolua în cupele europene, dacă va primi licență din partea UEFA.
Din 2018 (FC Hermannstadt) o echipă de eșalon secund nu mai jucase finala competiției, ultima formație de liga a doua care a cucerit trofeul fiind Rapid (1975).
Oțelul, într-o măsură favorită în finală, a început mai bine și a avut prima ocazie prin Bodișteanu (17), al cărui șut a fost blocat de Manolache. Gălățenii au reușit să deschidă scorul prin sârbul Anes Rusevic (27), din lovitură liberă de la circa 24 de metri. Corvinul a revenit în joc și a a izbutit egalarea până la pauză, prin Marius Coman (39), după o centrare a lui Pîrvulescu, pe care defensiva gălățenilor nu a putut-o respinge.
Oțelul a dominat debutul reprizei secunde, dar Bodișteanu a reluat cu capul puțin alături (48), iar Lefter a respins șutul lui Cisotti din careu (53).
A fost a doua finală de Cupa României pentru Oțelul, după cea pierdută cu 0-2 în fața lui Dinamo în 2004. Constructorul Galați și CSU Galați sunt alte echipe gălățene care au jucat finala Cupei, fără a câștiga trofeul, scrie Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video