FINALA Europa League 2020. Sevilla - Inter Milano, ÎNCLEȘTAREA granzilor pentru trofeu - REZULTAT FINAL
Sevilla şi Inter Milano au aliniat cele mai bune formule de echipă în finala Europa League la fotbal, care a avut loc vineri seara, la Koln.

FINAL DE MECI!  FC Sevilla câștigă a 6-a oară Europa League, scor final 3-2.

Repriza a 2-a.  Sevilla conduce cu scorul de 3-2, după ce Lukaku și-a marcat în propria poartă.

Godin (Inter Milano) înscrie în minutul 36. Scorul este 2-2 și este doar prima repriză.

Sevilla egalează în minutul 12 prin de Jong, scor 1-1. Același de Jong marchează pentru 2-1 în minutul 33.

Lukaku deschide scorul pentru Inter, transformând un penalty în minutul 5.

A început meciul!

Andaluzii au început cu olandezul Luuk de Jong în centrul atacului, după golul marcat în semifinala cu Manchester United (2-1). Inter aliniază aceeaşi echipă ca în semifinala cu Şahtior Doneţk (5-0).

Echipele de start:

Sevilla:

13. Yassine Bounou - 16. Jesus Navas (căpitan), 12. Jules Kounde, 20. Diego Carlos, 23. Sergio Reguilon - 24. Joan Jordan, 25. Fernando, 10. Ever Banega - 5. Lucas Ocampos, 19. Luuk de Jong, 41. Suso. Antrenor: Julen Lopetegui.

Rezerve: 1. Tomas Vaclik, 31. Javier Diaz Sanchez - 3. Sergi Gomez, 11. Munir El Haddadi, 17. Nemanja Gudelj, 18. Sergio Escudero, 21. Oliver Torres, 22. Franco Vazquez, 28. Jose Alonso Lara, 36. Genaro Rodriguez, 40. Pablo Perez, 51. Youssef En-Nesyri.

Inter:

1. Samir Handanovic (căpitan) - 2. Diego Godin, 6. Stefan de Vrij, 95. Alessandro Bastoni - 33. Danilo D'Ambrosio, 23. Nicolo Barella, 77. Marcelo Brozovic, 5. Roberto Gagliardini, 15. Ashley Young - 9. Romelu Lukaku, 10. Lautaro Martinez. Antrenor: Antonio Conte.

Rezerve: 27. Daniele Padelli - 7. Alexis Sanchez, 11. Victor Moses, 12. Stefano Sensi, 13. Andrea Ranocchia, 20. Borja Valero, 24. Christian Eriksen, 30. Sebastiano Esposito, 31. Lorenzo Pirola, 34. Cristiano Biraghi, 37. Milan Skriniar, 87. Antonio Candreva.

Arbitru: Danny Makkelie; arbitri asistenţi: Mario Diks, Hessel Steegstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia) Arbitru video: Jochem Kamphuis; arbitri asistenţi video: Kevin Blom (ambii din Olanda), Pawel Gil, Pawel Sokolnicki (ambii din Polonia)