![Fotografie de la Nadejda Bostanova, Pexels Fotografie de la Nadejda Bostanova, Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202212/w670/bulgaria_schengen_pxl_31602700.jpg)
Geraldine Chaplin este invitata specială la cea de-a 27-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Sofia care va avea loc în luna martie. Actriţa va primi Premiul Primăriei din Sofia şi va prezenta filmul "Luka" al regizoarei Jessica Woodworth, în care interpretează rolul principal.
Geraldine Chaplin este prima fiică a lui Charlie Chaplin şi Oona O'Neill şi strănepoata laureatului Nobel în literatură, Eugene O'Neill. S-a născut în Santa Monica în 1944 şi şi-a petrecut o mare parte din anii copilăriei într-o pensiune elveţiană. Ambiţia iniţială a lui Geraldine a fost să devină balerină profesionistă.
Ea a decis să părăsească facultatea şi să studieze la Royal Ballet Academy din Londra, unde a fost acceptată în 1961. A dansat un an la Paris, unde David Lean a descoperit-o şi a invitat-o să joace în "Doctor Jivago" (1965).
În timpul relaţiei sale de 12 ani cu regizorul Carlos Saura, Geraldine Chaplin a jucat în unele dintre cele mai de succes filme ale sale, printre care "Anna and the Wolves" (1973), "Elisa, My life" (1977), iar "Raise Ravens" (1976) este filmul care i-a adus faima mondială, scrie Actualno, citat de Rador.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video