![](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/ferrari_20628100.jpg)
Ferrari va lansa primul său model electric după 2025, având în vedere că bateriile nu sunt încă suficient de avansate, a declarat directorul general, Louis Camilleri, conform Agerpres.
Înainte de anunțul făcut de Camilleri, Ferrari estima că primul său vehicul complet electric va fi lansat după expirarea actualului plan industrial, în 2022. Cu toate acestea, analiștii auto estimau că modelul putea fi lansat abia după anul 2023.
Vehicului electric, cel mai probabil un GT
CEO-ul companiei, Louis Camilleri, a evidențiat faptul că Ferrari ar putea lansa un model grand tourer (GT), complet electric, dar „în viitorul apropiat" italienii se vor axa pe hibride.
„Părerea mea este că un vehicul electric va apărea după 2025. Tehnologia bateriilor nu este încă acolo unde ar trebui să fie. Sunt încă probleme serioase în ceea ce priveşte autonomia, viteza şi încărcarea. Până la urmă vom veni cu un model. Însă abia după 2025. Nu este ceva pe termen scurt”, a spus Camilleri la o întâlnire cu jurnaliștii la uzina Ferrari de la Maranello.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video