![FOTO: Agerpres FOTO: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/fc-botosani_48609500.jpg)
FC Botoșani își păstrează locul în Superliga României după ce a învins echipa CS Mioveni cu scorul de 1-0 (0-0) în manșa secundă a barajului de menținere/promovare.
Meciul s-a disputat vineri seara, pe Stadionul Orășenesc din Mioveni, iar unicul gol al partidei a fost marcat de Sebastian Mailat în minutul 74.
Echipa antrenată de Bogdan Andone și-a asigurat locul în Superliga după ce câștigase și prima manșă cu același scor de 1-0. În meciul de vineri, FC Botoșani a avut puține emoții, dominând partida și nepermițând adversarilor să tragă niciun șut pe spațiul porții.
Eduard Florescu a fost aproape de a deschide scorul în minutul 19, când a trimis un șut de la peste 30 de metri, dar portarul gazdelor, Flavius Croitoru, a respins. În minutul 36, Aldair a avut și el o șansă bună, dar Croitoru a intervenit din nou, trimițând mingea în corner.
FC Botoșani a avut ocazia să înscrie și în minutul 52, când Victor Dican a trimis mingea în bară cu o lovitură de cap. Golul victoriei a venit în minutul 74, când Sebastian Mailat a reușit să marcheze după ce a fost lansat excelent de Eduard Florescu. Mailat a înscris cu un șut pe lângă Croitoru, asigurând astfel victoria și menținerea echipei sale în prima ligă.
FC Botoșani a terminat pe locul 8 în play-out-ul Superligii, în timp ce CS Mioveni a încheiat pe locul 5 în play-off-ul Ligii a II-a.
Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colțescu din București, asistat de Andrei Constantinescu și Imre-Laszlo Bucsi. Al patrulea oficial a fost Andrei Antonie, iar arbitrajul video a fost asigurat de Sorin Costreie din Voluntari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video