„Custodele Coroanei și Principele Radu au vizitat astăzi, joi, 8 decembrie 2022, cel mai nou sediul Google din Capitală.
Majestatea Sa și Alteța Sa Regală au vizitat spațiile de lucru și au discutat cu angajații companiei despre proiectele lor în tehnologia electronică, în cercetare și în economie”, a scris Familia Regală a României, pe Instagram.
View this post on Instagram
Principele Radu: Ştafeta Veteranilor, unul dintre exemplele frumoase pe care societatea le are
'Considerăm că dumneavoastră sunteţi unul dintre cele mai frumoase exemple pe care societatea le are la îndemână în fiecare zi ca să înţeleagă cum merită să fie trăită viaţa şi ce este important în existenţa noastră şi că de multe ori vedem cu tristeţe cum modelul dumneavoastră de comportament şi de profesie vine, cumva, în contrast cu ceea ce se întâmplă în viaţa de zi cu zi', a spus ASR Radu. ASR i-a felicitat şi pe participanţii la cea de-a patra ediţie a Duatlonului Regal pentru rezultatele obţinute şi pentru 'minunata impresie făcută comunităţii'.
Un cuvânt emoţionant a adresat Familiei Regale a României şi celor prezenţi reprezentantul Asociaţiei Voluntarilor Invictus, Marian Ilie. La finalul ceremoniei, Custodele Coroanei, Margareta, a înmânat o serie de diplome de merit unora dintre participanţii la Ştafeta Veteranilor.
Pentru a sărbători încheierea celei de-a IX-a ediţii a Ştafetei Veteranilor, la evenimentul de la Palatul Elisabeta au fost prezenţi militari răniţi în teatrele de operaţii, reprezentanţi ai Ministerului Apărării Naţionale şi membri ai Asociaţiei Voluntarilor Invictus. Ajunsă la ediţia a IX-a, Ştafeta Veteranilor s-a desfăşurat, în acest an, în intervalul 5 - 25 octombrie.
Joi, 6 octombrie, la intrarea în oraşul Breaza, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, şi Alteţa Sa Regală Principele Radu au întâmpinat ştafeta aflată în a doua zi de alergare, pe traseul Ploieşti - Braşov. Alături de Familia Regală au fost elevi ai Colegiului Naţional Militar din Breaza. Cele trei trasee din acest an ale Ştafetei Veteranilor au însumat peste 3.300 de kilometri, iar participanţii au fost civili şi militari deopotrivă, sportivi de performanţă sau amatori şi militari răniţi - participanţi la Jocurile Invictus.
Toate cele trei trasee s-au reunit la Carei, de Ziua Armatei României, reevocând astfel momentul din 25 octombrie 1944 şi cinstind eroii şi veteranii României. Asociaţia Voluntarilor Invictus se află sub Înaltul Patronaj al ASR Principelui Radu din anul 2016.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video