„Marţi, 16.01.2017, Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor împotriva Abuzurilor Statului a avizat nefavorabil în plenul Consiliului Economic şi Social proiectul Ordonanţei de Urgenţă nr. 116/2017 privind unele măsuri bugetare. În opinia FACIAS, proiectul încalcă nu doar Constituţia, ci şi principiile fiscal-bugetare şi creează premizele unor excese şi abuzuri, în special asupra IMM-urilor. În plus, aprobarea proiectului de Ordonanţă de Urgenţă nr. 116/2017 va conduce la o creştere majoră a numărului litigiilor fiscale şi va avea impact negativ asupra contribuabililor, în special asupra sectorului IMM.
În calitate de membru al Consiliului Economic şi Social de pe lângă Guvernul României, FACIAS a avizat nefavorabil proiectul de Ordonanţă de Urgenţă în sedința de plen din data de 16 ianuarie 2017. De altfel, proiectul a primit în unanimitate vot negativ în plenul CES.
În urmă cu câteva zile, Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR) a cerut Parlamentului să nu aprobe Ordonanţa de Urgenţă nr.116/2017.
În calitate de membru activ al societăţii civile, FACIAS susţine necesitatea apărării sectorului IMM împotriva abuzurilor venite din partea instituţiilor statului", notează FACIAS într-un comunicat de presă.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video