![Ioan Coman, despre operatiile chirurgicale robotice Ioan Coman, despre operatiile chirurgicale robotice](https://media.dcnews.ro/image/201802/w670/spital_60528200.jpg)
Dr. Liliana Pădure, managerul Centrului "Dr. Nicolae Robănescu" pentru copii, a vorbit la interviurile DC News despre momentul în care copiii pe care îi are în îngrijire ies din comă şi despre ceea ce le povestesc aceştia specialiştilor despre trauma prin care au trecut:
"Copiii nu ne-au povestit niciodată despre astfel de experienţe. Cred că e totuşi altceva între moartea clinică şi comă. Cât priveşte trauma prin care au trecut, sunt copii care nu vor să vorbească despre asta (n.r. - despre momentele critice prin care au trecut) şi le respectăm decizia, iar alţii care spun că nu îşi aduc aminte. Abia după a treia, a patra internare încep să-şi aducă aminte, să-şi gestioneze mai bine această stare emoţională şi să mai povestească. Dar noi, dacă am observat că această amintire nu e dorită, ne canalizăm pe amintirile frumoase, care-i motivează să meargă mai departe", afirmpă dr. Liliana Pădure.
DECLARAŢIA LILIANEI PĂDURE AICI:
ÎNTREAGA EMISIUNE AICI:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video