![](https://media.dcnews.ro/nxt/dcnews_noimg.png)
Potrivit datelor preliminare prezentate marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, Alianţa 2020 USR-PLUS a câştigat alegerile în judeţul Sălaj, dar şi municipiul Zalău, oraşul Jibou şi în patru comune din judeţ, pe locurile doi, trei şi patru situându-se PNL, UDMR şi PSD.
"Oamenii au ieşit la vot şi la referendum, şi la europarlamentare şi ne-au acordat încrederea lor pentru că au simţit în noi că putem să fim altfel, altfel de cum sunt politicienii care ne-au condus şi încă ne mai conduc", a precizat, în cadrul conferinţei de presă, Alin Guler.
Prezent la conferinţa de presă, preşedinte USR Sălaj, Cristian Viaşu, a declarat, la rândul său, că, la Zalău, Alianţa a înregistrat un scor record la nivel naţional, de 43,6%, obţinând mai multe voturi decât PNL, PSD şi UDMR la un loc.
"Ce e important şi ceea ce se vede cu ochiul liber este că s-a dat un ton al schimbării. Sperăm în bine, bine de care să beneficiem toţi. (...) Scorurile bune obţinute şi la nivel naţional şi la nivel local aduc cu ele o mare responsabilitate", a afirmat Cristian Viaşu.
Acesta a apreciat că rezultatul slab al PSD, atât în Sălaj, cât şi la nivel naţional, se datorează "valului anti-Dragnea" şi campaniei slabe pe care social-democraţii au făcut-o pentru acest scrutin electoral.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video