Europa League: FC Barcelona, Atalanta şi Rangers, calificate în optimi. Rezultatele de joi
Autor: Crişan Andreescu
FC Barcelona, Atalanta Bergamo, Glasgow Rangers, Sevilla FC, FC Porto, RB Leipzig, Betis Sevilla şi Sporting Braga s-au calificat, joi seara, în optimile de finală ale Europa League la fotbal.

FC Barcelona a câştigat cu 4-2 la Napoli, după ce meciul din turul barajului pentru optimi se încheiase nedecis, 1-1. Jordi Alba, Frenkie de Jong, Gerard Pique şi Pierre-Emerick Aubameyang au marcat golurile catalanilor, în timp ce pentru gazde au punctat Insigne şi Politano.

Atalanta, cu românul Valentin Mihăilă pe teren din minutul 84, s-a impus la scor de forfait (3-0) pe terenul campioanei Greciei, Olympiakos Pireu, după 1-1 la Bergamo.

Danezul Maehle şi ucraineanul Malinovski (dublă) au asigurat calificarea echipei italiene. Malinovski a transmis un mesaj împotriva războiului din Ucraina după golurile marcate. Glasgow Rangers, echipa la care joacă românul Ianis Hagi (accidentat), a remizat cu Borussia Dortmund, 2-2, după victoria cu 4-2 din Germania.

Fundaşul Tavernier a reuşit dubla pentru campioana Scoţiei, în timp ce pentru Borussia au punctat Bellingham şi Malen. Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a pierdut la Zagreb, 0-1 cu Dinamo, dar merge mai departe după 3-1 în tur. Şi Betis Sevilla s-a calificat, în urma unei remize acasă cu Zenit Sankt Petersburg, 0-0, după 3-2 în Rusia, Lazio şi FC Porto au terminat nedecis, 2-2, lusitanii mergând mai departe după victoria din tur, cu 2-1.

Lazio, la care fundaşul Ştefan Radu a fost titular, a deschis scorul prin Immobile, dar Porto a întors rezultatul graţie golurilor înscrise de Taremi şi Uribe. Cataldi a închis tabela în minutele adiţionale. Radu, care a primit un cartonaş galben în min. 54, a fost schimbat în min. 54. RB Leipzig a câştigat cu 3-1 la San Sebastian, cu Real Sociedad, după remiza de acasă, 2-2.

Sporting Braga a eliminat-o pe Sheriff Tiraspol cu 3-2 la loviturile de departajare, unde gazdele au ratat două, iar campioana Republicii Moldova trei. Scorul după prelungiri a fost 2-0 pentru gazde, la fel ca în tur.

Rezultate:

Dinamo Zagreb - (+) Sevilla FC 1-0 A marcat: Mislav Orsic 65 - penalty. Cartonaş roşu: Thomas Delaney (Sevilla) 90+1. În tur: 1-3.

Lazio Roma - (+) FC Porto 2-2 Au marcat: Ciro Immobile 19, Danilo Cataldi 90+5, respectiv Mehdi Taremi 31 - penalty, Mateus Uribe 68. În tur: 1-2.

Olympiakos Pireu - (+) Atalanta Bergamo 0-3 Au marcat: Joakim Maehle 40, Ruslan Malinovski 66, 69. În tur: 1-1.

Real Sociedad - (+) RB Leipzig 1-3 Au marcat: Martin Zubimendi 65, respectiv Wili Orban 39, Andre Silva 59, Emil Forsberg 89. Andre Silva a ratat un penalty în min. 39. În tur: 2-2.

Napoli - (+) FC Barcelona 2-4 Au marcat: Lorenzo Insigne 23 - penalty, Matteo Politano 87, respectiv Jordi Alba 8, Frenkie de Jong 13, Gerard Pique 45, Pierre-Emerick Aubameyang 59. În tur: 1-1.

(+) Glasgow Rangers - Borussia Dortmund 2-2 Au marcat: James Tavernier 22 - penalty, 57, respectiv Jude Bellingham 31, Donyell Malen 42. În tur: 4-2.

(+) Real Betis Sevilla - Zenit St. Petersburg 0-0 În tur: 3-2.

(+) Sporting Braga - FC Sheriff Tiraspol 2-0, după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare Au marcat: Iuri Medeiros 17, Ricardo Horta 43. Au executat în ordine loviturile de departajare: Gustavo Dulanto 0-0 (ratare - a apărat Matheus), Ricardo Horta 1-0 (gol), Bruno 1-0 (ratare), Al Musrati 2-0 (gol), Stjepan Radeljic 2-0 (ratare - a apărat Matheus), Abel Ruiz 2-0 (ratare - a apărat Georgios Athaniasiadis), Basit Abdul Khalid 2-1 (gol), David Carmo 2-1 (ratare - a apărat Georgios Athaniasiadis), Sebastien Thill 2-2 (gol), Francisco Moura 3-2 (gol). În tur: 0-2. (SursaȘAgerpres).