Euro 2012: Anglia şi Franţa, remiză 1 - 1, în Grupa D

Anglia a deschis scorul în minutul 30 al meciului de la Doneţk, dar Franţa a egalat în minutul 39, Samir nasri învingându-l pe colegul său de la Manchester City, Joe Hart. A fost primul meci al grupei D, la Euro 2012.

Franţa şi Anglia au remizat derby-ul grupei D, disputat luni seara, la Doneţk. Bilanţul întâlnirilor directe dintre cele două mari rivale era favorabil englezilor, care aveau 16 victorii, 5 egaluri şi 9 înfrângeri şi acest avantaj statistic i-a făcut să intre mai bine în joc, Milner ratând o ocazie imensă în minutul 15.

La un sfert de oră de la această fază a venit şi deschiderea de scor, Lescott învingându-l pe Hugo Lloris cu o lovitură de cap din 6 metri. Cel care l-a găsit excelent pe jucătorul lui Manchester City a fost căpitanul lui Liverpool, Steven Gerrard.

Francezii au reuşit să egaleze însă înainte de pauză, în minutul 39, prin Samir Nasri, care a marcat în poarta colegului său de la Manchester City, Joe Hart.

Franţa: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Evra - Cabaye (Ben Arfa '84), A. Diarra, Malouda (Martin '85) - Nasri, Benzema, Ribery. Selecţioner: Laurent Blanc.

Anglia: Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, A. Cole - Gerrard, Parker (Henderson '78) - Milner, Young, Oxlade-Chamberlain (Defoe '77) - Welbeck (Walcott '90+1). Selecţioner: Roy Hodgson.

Partida s-a încheiat 1-1, iar celor două selecţionate le-au rămas de disputat meciuri mai uşoare în grupa D a Euro 2012, cu Suedia şi Ucraina.